Usprkos pandemiji koronavirusa i porastu nezaposlenosti u zemlji, hrvatske građane ipak najviše zabrinjava korupcija u gospodarstvu i politici, pokazalo je istraživanje Ureda za kreativnu analizu Kvaka.
Čak 48% građana upravo je korupciju navelo kao najveći problem u zemlji. Nešto više od trećine građana (35%) ipak najviše zabrinjava koronavirus, a isti postotak ljudi muči i nezaposlenost.
Međutim, među građanima Hrvatske postoje razlike s obzirom na percepciju trenutačnih problema u zemlji. Korupciju u gospodarstvu i politici većim problemom percipiraju starije osobe (51 – 65 godina) – 54%, osobe muškog spola (56%), te osobe čija su mjesečna primanja kućanstva veća od 14.000 kn (65%). Nezaposlenost je u Hrvatskoj veći problem mladim osobama (18 – 35 godina) – 43%, ženama (40%), osobama koje žive u Lici/Kordunu i Banovini (42%), kao i osobama s najnižim primanjima kućanstva – do 6000 kn mjesečno – 46%.
Međutim, nezaposlenost je veći problem i onima koji žive u ruralnim područjima, s manje od 2000 stanovnika (48%). Kad je u pitanju korona, zabrinutost raste s porastom dobi hrvatske populacije: među najstarijima (51 – 65 godina) najviše je (45%) onih koji je smatraju najveći problemom u zemlji, za razliku od mladih (18 – 35 godina) među kojima je samo 23% onih koje zabrinjava korona i slične bolesti. Koronu kao problem u većoj mjeri percipiraju osobe koje žive u sjevernoj Hrvatskoj (42%), te osobe koje smatraju da je odgovornost za njihovo zdravlje na drugima.
Uz navedene najveće probleme u zemlji, hrvatske građane dosta muče i problemi vezani uz klimatske promjene i zaštitu okoliša, te nejednakost u primanjima, odnosno raspodjeli bogatstva (29%).
Svugdje ima korupcije, svugdje je za to zaslužan državni tj. javni sektor. No, drugdje država čini manji dio privrede, manji dio tržišta, dok je kod nas obrnuto, te naravno da je onda korupcija osnovni problem... Najgore u svemu, da nema niti naznake promjena, sve reforme usmjerene su prema građanima i privatnom sektoru, ništa prema javnom. Čak je nedavno Plenković rekao da se dalje planira jačati javni sektor, a to pokazuje i strategija... Tako da nema neke šanse za promjene, ista politika koja nas je dovela na dno EU-a, držat će nas i dalje prikovanima na dno... Nema neke lokomotive, tj. sektora koji bi nas pokrenuo, nema stranih investicija da upumpaju ogromne novce, jedino birokracija i EU fondovi... Realno, osim što ćemo najviše pasti, najsporije ćemo se oporavljati, pitanje da li ćemo ikada dosegnuti 2019. godinu (budući da onu 2008. možemo samo sanjati)... I to je to, samo je pitanje vremena kada će nas prestići Bugarska, Srbija...