Jedna petina beskralježnjaka mogla bi biti u opasnosti od izumiranja, otkrilo je istraživanje britanskih znanstvenika, prenosi BBC. S obzirom da životinje koje nemaju kralježnicu čine gotovo 80 posto svih poznatih vrsta na svijetu, riječ je o zabrinjavajućoj brojci. Izvještaj Londonskog zoološkog društva (ZSL) pokazuje da najveću prijetnju ugroženim vrstama predstavlja ljudski utjecaj, od intervencija u stanište pa do povišenih temperatura.
– To je posebno zabrinjavajuće uzme li se u obzir da naše preživljavanje ovisi o tim beskralježnacima – upozorava Jonathan Baillie, ZSL-ov direktor za zaštitu.
Istražujući više od 12 tisuća ugroženih vrsta biolozi su otkrili da su u najvećoj opasnosti slatkovodne životinje. Veći dio 126 tisuća slatkovodnih vrsta čine upravo beskralježnjaci, uključujući mekušce i insekte. Najveća prijetnja tim vrstama je zagađenje vode poljoprivrednim, industrijskim i kućanskim otpadom, a veliku štetu nanose i brane te napučavanje ugroženih područja. Sve to šteti bićima koje igraju nenametljivu, ali svakako značajnu ulogu u ljudskim životima.
– Važni su jer igraju više važnih uloga u ekosustavima koji ljudima pružaju mnoge dobrobiti – objašnjava dr. Ben Collen, voditelj ZSL-ova odjela za istraživanje pokazatelja i procjenu opasnosti.
Situacija u moru manje je jasna jer su slanovodna bića slabije istražena, no Collen smatra da su te vrste vjerojatno u još većoj opasnosti. Velika prijetnja dolazi od acidifikacije mora, trajnog procesa u kojemu pH razine oceana rastu zbog porasta količine ugljičnog dioksida u atmosferi.