Fascinantnu životnu priču Eve Schwarz, rođene Čakovčanke, koja je preživjela nekoliko nacističkih logora, ispričao je povjesničar dr. Branimir Bunjac u novoj knjizi “Iz pepela čakovečke sinagoge”, koju je uredio Ivan Pranjić.
Eva Schwartz je prilikom njemačkog napada na Kraljevinu Jugoslaviju i mađarske okupacije Međimurja imala nepunih četrnaest godina. Kao Židovka bila je obilježena, kao i cijela židovska zajednica u Međimurju, a s nacizmom se upoznala u razgovorima sa židovskim izbjeglicama.
I u školi je bila žrtva antisemitskih ispada školskih kolegica i učiteljica koje su prihvaćale rasnu ideologiju koja se širila iz Njemačke. Iako je obitelj Schwarz nakratko uživala povlašteni položaj u odnosu na druge Židove, status cijele židovske zajednice u Međimurju kontinuirano se pogoršavao do njemačke okupacije u ožujku 1944. godine.
Oslobođenje iz logora je dočekala sa samo 31 kilogramom težine
Obitelj Schwarz je 28. travnja deportirana u koncentracijski logor Auschwitz, gdje je Eva pukom srećom izbjegla plinsku komoru. Bunjac opisuje i njen susret sa zloglasnim Josefom Mengeleom.
Nakon Auschwitza, prošla je i pakao Gelsenkirchena i Sömmerda. Oslobođenje je dočekala sa samo 31 kilogramom težine!
Cijela obitelj joj je stradala, a u ratu je kao partizan poginuo i mladić kojeg je voljela, Čakovčanin Nikola Weiss. Kad je čula da je u Čakovcu srušena sinagoga, nije se, ističe autor, željela vratiti u taj grad, već je ostala živjeti u Budimpešti. No, često je navraćala u Čakovec, koji smatra “svojim“ gradom uz koji je vežu najljepše uspomene.
- Biografija Eve Schwarz fascinantna je priča o preživljavanju, volji i hrabrosti da se živi - kaže dr. Branimir Bunjac.
>> Nakon 69 godina sreo spasioca zbog kojeg je preživio holokaust