Kvaliteta pitke vode s vodocrpilišta na Borlinu nije upitna. Na njemu, kao i na ostalih šest vodocrpilišta i sedam vodosprema u gradu, svakodnevno obavljamo analize vode. To radi naš laboratorij, ali i Zavod za javno zdravstvo, a podatke provjerava i mjerodavno ministarstvo, kazao je Ivan Mrzljak, direktor karlovačkog Vodovoda i kanalizacije. Bojazan stanovnika Borlina, koji su Večernjaku uputili dopis zbog mogućeg onečišćenja vodocrpilišta fekalnim vodama, dodao je I. Mrzljak, neopravdana je.
Obavijesti uz račune
– Na adrese kućanstava koja nisu u sustavu odvodnje i imaju septičke jame ovog ćemo mjeseca uz račune poslati i obavijest da po gradskoj Odluci o odvodnji otpadnih voda moraju septičke jame čistiti jednom godišnje, a mi smo ovlašteni za taj posao. Obavljat ćemo ga i na području Ozlja, Barilovića, D. Rese, Krnjaka, Rakovice, Bosiljeva i Ribnika – rekao je I. Mrzljak. Čišćenje i ispiranje interne kanalizacije dva puta godišnje moraju napraviti i gospodarstvenici, koji će također o tome biti obaviješteni letkom uz račun.
Obnova vodocrpilišta
Direktor ViK-a kaže da slučajeve ‘nelegalnih’ čišćenja septičkih jama, kada ih vlasnici sami ispumpavaju u kanale uz cestu, nadzor mogu obavljati samo sanitarne ili vodopravne inspekcije. – Ove ćemo godine napraviti projektnu dokumentaciju i ishoditi građevinsku dozvolu za gradnju kanalizacije na Tičarnici i projekt prijaviti Hrvatskim vodama i Gradu Karlovcu. Kad odobre sredstva moći ćemo je i sagraditi – kaže Mrzljak. ViK želi obnoviti objekte vodocrpilišta na Borlinu, sagrađene 1914., ali za to novac mora odobriti Ministrstvo kulture, pod čijom su zaštitom.