Dok Hrvatska i druge države u regiji, kao i cijeloj Europi, nemaju dovoljne količine cjepiva, u Srbiji imaju problem s viškom cjepiva koje nisu potrošili i kojemu ubrzo istječe rok trajanja. Zbog toga je Srbija proteklog vikenda povukla nesvakidašnji potez i omogućila građanima iz regije, koji nisu državljani Srbije, da bez ikakve najave dođu i besplatno se cijepe protiv COVID-19.
Upitan za savjet ljudima koji se idu cijepiti u Srbiju, ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak je rekao kako registracija cjepiva pri Europskoj agenciji za lijekove pruža određenu sigurnost u učinkovitost i neštetnost tih cjepiva, koje propagira EU.
"Ne bih savjetovao ljudima da se cijepe s ruskim i kineskim cjepivom dok se ne registriraju u EU-u", kazao je Capak. Cjepiva registrirana u EU-u imaju jamstvo, a za cjepiva koja se koriste u trećim zemljama takve garancije nema.
"Savjetovao bih svima da čekaju svoj red, tijekom travnja dobit ćemo 500.000 doza cjepiva, u ovom tjednu 121.000 doza", kazao je.
Ubrzat će se cijepljenje druge skupine, nadaju se ubrzo početi cijepljenje treće skupine i gospodarskih prioriteta. Capak drži kako će do ljeta biti cijepljeno više od 50 posto stanovništva. Još nije počelo cijepljenje turističkih djelatnika, o tome će se razgovarati kad završi druga faza cijepljenja. "Razgovarat ćemo o gospodarskim prioritetima, tu epidemiolozi neće voditi glavnu riječ. Od Ministarstva turizma je zatraženo da naprave prioritetni popis osoba koje će se cijepiti", rekao je.
Vodi se računa o ravnomjernoj raspodjeli cjepiva
Upitan o kritikama iz pojedinih županija da će se više doza cjepiva davati u tzv. turističke županije, Capak je ustvrdio da se vodi računa o ravnomjernoj raspodjeli.
Prosjek distribuiranih doza cjepiva na 1000 stanovnika iznosi 133,6 doza, sve županije imaju prosjek od 120 do 142 doze, a najviše doza - 174,7 na 1000 stanovnika dobila je Sisačko-moslavačka županija.
Ministar zdravstva Vili Beroš ocijenio je da epidemiološka situacija nije dobra i ponovo pozvao građane na pridržavanje epidemioloških mjera.
Može li mi gospodin Capak objasniti kakvo je to jamstvo? Proizvođač snosi "odgovornost" za neželjene pojave, iniciranje drugih bolesti, smrtne slučajeve? Da li osobe koje su cijepljene a dobiju ponovo koronu ili osoba koja je zaražena od cijepljene osobe imaju pravo tužiti proizvođača? Možete li to potanko objasniti nama običnim građanima?