Premda rad nedjeljom nije ključno pitanje hrvatskoga gospodarstva, političko dramatiziranje koje je prouzročio Prijedlog zakona o trgovini u posljednje tri godine, a u kojem su sudjelovali sindikati, Katolička crkva, Vlada i sve političke stranke uz brojne idealiste i demagoge, danas je gotovo zaboravljeno.
Ema Culli, pomoćnica ministra gospodarstva za trgovinu, tvrdi kako očekuje da će se već u ranu jesen, nakon sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća, taj zakon uputiti u redovitu saborsku proceduru. Međutim, ne može sa sigurnošću reći koliko će još vremena proći prije nego što se prihvati novi Prijedlog zakona o trgovini koji je u javnosti ostao prepoznatljiv jedino po polemici o radu ili neradu nedjeljom (premda je njegov sadržaj puno veći).
– Tvrdim da se dosta radilo na tom zakonu i da on nije zaboravljen – kaže E. Culli.
Ravnatelj Hrvatskoga Caritasa vlč. Ivan Milovčić pak misli drukčije.
Na račun radnika
– Krupni kapital koji na račun radnika vrti velik novac razlog je što se na taj zakon čeka tako dugo. Ne trebam apostrofirati o kome je riječ, trebalo je samo pratiti javnu raspravu – smatra Milovčić te tvrdi da Crkva predlaže nešto što smatra da je korisno za ljude, poput nedjeljnog odmora, umjesto popuštanja trendovima da vikendi služe za bezglavo “šopingiranje”.
Milovčić priznaje da je bilo neformalnih razgovora s najvišim državnim dužnosnicima. Međutim, unatoč nizu obećanja, sve primjedbe i prijedlozi ostali su u ladicama Ministarstva gospodarstva.
Čak je i premijer Ivo Sanader nakon prošlogodišnjeg susreta s kardinalom Josipom Bozanićem izjavio kako je plan njegove vlade da se do kraja 2005. donese novi zakon o radu nedjeljom, s obzirom na to da je prijašnji zakon zbog nekih neustavnih odredaba ukinuo Ustavni sud. Sanader je rekao da se Vlada, pripremajući zakon, konzultirala sa sindikatima, poslodavcima i ustavnopravnim stručnjacima ne bi li se pronašla zakonska rješenja koja nitko ne bi mogao oboriti na Ustavnom sudu. “Još ovoga tjedna”, najavio je premijer, “trebale bi završiti konzultacije sa sindikatima među kojima ne postoji suglasnost o tom zakonu – neki su za, a neki protiv”.
Naime, Sanaderova se vlada ovim pitanjem bavi neuspješno gotovo tri godine vukući tako dano obećanje crkvenim strukturama uoči prošlih izbora, a u taj je prostor u međuvremenu “uskočio” Račanov SDP te odnedavno i HSLS Đurđe Adlešić. Vidljivo je da će SDP svoju sljedeću kampanju usmjeriti na radništvo jer je riječ o 1,8 milijuna zaposlenih od kojih je samo 45 posto sindikalno organiziranih. Stranačko vodstvo SDP-a pozvano je da se više zauzme za radnička prava kako bi se poboljšao materijalni i pravni status radnika, suzbio rad na određeno vrijeme, odredila najniža cijena rada...
Najviše problema
No, najviše problema Sanaderu je stvorila Đurđa Adlešić, predsjednica HSLS-a, koja će također u predizbornu godinu ući s temama poput neplaćenog rada nedjeljom te kažnjavanja poslodavaca koji krše zakon. Uz to jasno je izrazila kako bi bilo pogrešno zabraniti rad nedjeljom jer se ne može na taj način spriječiti izrabljivanje radnika. Akcija “Platite rad nedjeljom”, kako je nedavno izjavila, rezultirala je prijedlogom izmjena Zakona o radu, pojačanim izlaskom inspekcije na teren, sankcijama za kršenje zakona i spoznajom da ljudi nemaju povjerenja u državne institucije.
I Ana Knežević, v.d. predsjednice Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, koja je protivnik rada nedjeljom osim u turističkim mjestima i uoči novogodišnjih blagdana, uz skraćivanje radnog vremena tijekom tjedna do 20 sati, kaže da će u jesen inzistirati na tome da predloženi zakon na kojem se dugo radilo ugleda svjetlo dana.
– Mnogi radnici rade svih sedam dana u tjednu, većina ih za rad nedjeljom i blagdanima nije plaćena, uskraćeno im je pravo da barem jedan dan u tjednu provedu sa svojim obiteljima.
Da rad nedjeljom i blagdanima nije nužan, dokazuje i činjenica da je u 80 posto zapadnoeuropskih zemalja rad tim danima izričito zabranjen – tvrdi A. Knežević čiji je Sindikat trgovine od početka uz Hrvatski Caritas, Franjevački institut za kulturu mira, Nezavisne hrvatske sindikate i dio Hrvatske udruge poslodavaca inicijator promjena Zakona o trgovini.
U međuvremenu, dok se brojne grupacije “zalažu” za radnička prava, radnici su i prošli vikend, uoči blagdana Velike Gospe, a neki vjerojatno i taj dan, kao što je bio slučaj i za Dan pobjede i domovinske zahvalnosti – proveli radno.