Zdravlje od malih nogu

Čaša mlijeka na meniju 160.000 osnovnoškolaca

Foto: Thinkstock
Čaša mlijeka na meniju 160.000 osnovnoškolaca
12.10.2015.
u 23:12

Moguće je i da škole same kupe mlijeko i za njega traže povrat novca
Pogledaj originalni članak

Jedan besplatni voćni obrok tjedno oko 160 tisuća hrvatskih osnovnoškolaca od 1. do 4. razreda ovih bi dana trebalo upotpuniti i jednim besplatnim mliječnim obrokom, čašom mlijeka, jogurtom i slično, koji EU i državni proračun u svrhu stjecanja zdravih prehrambenih navika u ovoj školskoj godini financiraju sa 5,4 milijuna kuna.

125 škola je "zakasnilo"

Prvih 11 škola već je, doznajemo, u programu u koji se od dobavljača među prvima uključila Vindija, no u tijeku je, kako doznajemo, motivacija i drugih škola i dobavljača da se uključe, s obzirom na to da se ovaj projekt u Hrvatskoj provodi prvi put, a iz samo njima znanih razloga čak 125 osnovnih škola ove je godine "zakasnilo" i na Shemu besplatnog voćnog obroka za svoje školarce. Moguće je i da škole same kupe mlijeko i za njega traže povrat novca, kažu u Agenciji za plaćanja u poljoprivredi.

Iz ministarstava poljoprivrede i obrazovanja koja program ovaj provode ističu kako je u razdoblju odrastanja posebno važna zdrava prehrana. Prehrambene navike koje djeca steknu u ranom djetinjstvu utječu na odabir namirnica i način prehrane u kasnijem životnom razdoblju, a time i na zdravlje u odrasloj dobi pa i EU ovakvim projektima želi povećati naviku konzumiranja mliječnih proizvoda, poboljšati imidž i znanje o njima te u konačnici i njihovu potrošnju kod školske djece. Poznato je kako se trajno mlijeko podvrgava postupcima sterilizacije na visokim temperaturama, pri čemu se postiže zdravstvena sigurnost hrane, ali narušena hranjiva vrijednost u odnosu na svježe mlijeko. Stoga je u Shemi školskog mlijeka prihvatljivo samo mlijeko koje je toplinski obrađeno postupkom pasterizacije – i mlijeko bez laktoze – dok mliječni fermentirani proizvodi moraju sadržavati barem 90% toplinski obrađenog mlijeka.

Kompletna namirnica

Škole ih učenicima mogu podijeliti kao jutarnji ili poslijepodnevni obrok, napitak uz obrok ili kao dio obroka, najmanje jednom tjedno, 0,25 l po djetetu. Mlijeko smiju i podgrijati, primjerice za pripremu tople čokolade, a mogu mu se dodati i razne žitarice. Dostavu mlijeka ili mliječnih proizvoda školama obavljat će isključivo dobavljači koje je odobrila Agencija za plaćanja u poljoprivredi. Europski poljoprivredni jamstveni fond pridonosi sa 0,1815 €/kg, a državni proračun RH sa 3,25 kn/kg, što u konačnici iznosi oko 4,6 kuna potpore po kilogramu mlijeka.

Nutricionistica Nataša Šoštarić kaže kako je mlijeko jedna od rijetkih kompletnih namirnica te sadrži sve esencijalne aminokiseline.

– Dobar je izvor proteina, masti i ugljikohidrata te mikronutrijenata poput vitamina i minerala. Ipak, s njime ne treba pretjerivati te se preporučuje konzumirati do dvije čaše dnevno, najbolje u obliku fermentiranih mliječnih proizvoda ili sireva. Velike količine mlijeka mogu poremetiti razine željeza u organizmu i nadražiti probavni sustav – kazala je N. Šoštarić.

>>Sramota! Besplatni voćni obrok za učenike ne želi čak 125 škola

>>Svakom sedmom prvašiću roditelji daju da pije pivo i vino

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

CA
calendula9
11:36 13.10.2015.

Nekako mi se čini da će klinci opet pod krinkom zabrinutosti zbog nepravilne prehrane opet piti sve i svašta, a najmanje domaće kvalitetno mlijeko. Isto kao što se priča da i u shemi školskog voća dobivaju jabuke stare godinu dana. Ovo što se kod nas prodaje pod svježe mlijeko s pravim mlijekom ima veze tek u trećem koljenu. Probajte ono s bilo kojeg mljekomata usporediti s tetrapakom, razlika je nemjerljiva. Problem je što pravi proizvođači kvalitetnog mlijeka nemaju uvjete da isto distribuiraju po školama jer se od njih traži skoro da svi budu opremljeni poput tvornice.