Novi europski povjerenik za proširenje, te od sada uz to pridodanu europsku susjedsku politiku, bit će Čeh, socijalist Štefan Füle (47), bivši veleposlanik u Litvi, Ujedinjenome Kraljevstvu i NATO-u.
Objavio je to predsjednik Europske komisije Jose Manuel Durao Barroso, koji je jučer predstavio novi povjerenički sastav EK što će 26. siječnja 2010. preuzeti upravljanje Europskom unijom. Mandat mu istječe 31. listopada 2014. godine.
Iako su posljednjih dana do novinara dolazili različiti popisi podjele povjereničkih mjerodavnosti, pokazalo se da su oni tek u manjoj mjeri bili točni, a posve se obistinio jedino onaj da ni jedan od “starih” povjerenika neće zadržati dosadašnju lisnicu: kako onih devetoro koji su u “Barrosu I” odradili pun petogodišnji mandat - među njima Luksemburžanka pučanka Viviane Reding dva mandata zaredom - tako ni njih četvero koji su se “europskoj vladi” pridružili tek nakon lipanjskih izbora za Europski parlament.
- Nije dobro da povjerenici upadnu u rutinu, a i bilo bi im dosadno 10 ili 15 godina baviti se istim poslom – objasnio je Barroso svoju odluku.
Dosadašnji povjerenik za proširenje Finac liberal Olli Rehn od sada će se baviti gospodarskim i monetarnim poslovima, za što je do sada bio zadužen Španjolac socijalist Joaquin Almunia. Ovaj pak preuzima tržišno natjecanje od Nizozemke liberalke Neelie Kroes, pa će mu u krilo pasti i hrvatski škverovi.
Kroesova preuzima digitalnu agendu, što je do sada, pod nazivom telekomunikacije, informatičko društvo i glasila, dužila Reding. Ona, pak, preuzima pravosuđe, temeljna prava i državljanstvo, te će motriti i zbivanja u hrvatskome pravosuđu. Slovenac liberal Janez Potočnik s istraživanja i razvoja prelazi na okoliš, a njegov sektor, proširen inovacijama, uzima Irkinja liberalka Maire Gheogegan-Quinn.
Povratnik u EK Francuz pučanin Michel Barnier, koji se u kolegiju pod dirigentskom palicom Romana Prodija bavio poljoprivredom, preuzima unutarnje tržište i usluge. To što će tim za EU iznimno važnim područjem od sada upravljati strožoj regulaciji skloni Francuz, umjesto dosadašnjega neoliberala Irca Charlieja McCreevyja, kao i to što tržišno natjecanje od liberalke Kroes preuzima socijalist Almunia govori da bi “Barroso II” mogao biti društveniji od za preveliki liberalizam optuživana “Barrosa I”.
Mađar socijalist Laslo Andor bavit će se zapošljavanjem, društvenim poslovima i uključenošću, Rumunj pučanin Dacian Ciolos poljoprivredom, Maltežanin pučanin John Dalli zdravstvom i potrošačkom politikom, Grkinja socijalistica Maria Damanaki pomorskim poslovima i ribarstvom, Belgijac liberal Karel de Gucht trgovinom, Austrijanac pučanin Johannes Hanh područnom politikom, Dankinja pučanka Connie Hedegaard klimatskim djelovanjem, Bugarka pučanka Rumiana Jeleva međunarodnom suradnjom, humanitarnom pomoći i odgovorom na krizu, Estonac liberal Siim Kallas prijevozom, Poljak pučanin Janusz Lewandowski proračunom i novčarskim programiranjem, Šveđanka liberalka Cecilia Malmström unutarnjim poslovima, Nijemac pučanin Günther Oettinger energetikom, Latvijac pučanin Andris Piebalgs razvojem, Slovak socijalist Maroš Šefčovič međuustanovnim odnosima i upravom, Litvak pučanin Algirdas Šemeta porezima, carinskom unijom, revizijom i borbom protiv prijevara, Talijan pučanin Antonio Tajani industrijom i poduzetništvom, a Cipranka liberalka Androulla Vassiliou obrazovanjem, kulturom, mnogojezičnošću i mladeži.
Prva potpredsjednica EK je britanska barunica socijalistica Catherine Ashton, visoka predstavnica Unije za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku. Ostali su redom, Reding, Almunia, Kallas, Kroes, Tajani i Šefčovič.
Pučani prijete izbacivanjem komunista iz EK
Europski parlament saslušat će nove povjerenike u mjerodavnim odborima od 11. do 19. siječnja 2010., a 26. siječnja glasovat će o čitavome povjereničkome sastavu. Ne prođe li jedan povjerenik, čitav kolegij pada.
Europska pučka stranka, najbrojnija u EP-u, već je zaprijetila da neće prihvatiti povjerenike sumnjive komunističke prošlosti, pa bi ugroženi mogli biti Füle i Šefčovič, koji su studirali na moskovskome Zavodu za međunarodne odnose. Za Andora, dosadašnjega člana uprave Europske banke za obnovu i razvoj, tvrdi se, pak, da je “krajnji ljevičar”. S obzirom da je Šefčovič već prošao europarlamentarnu provjeru jer je posljednjih mjeseci bio europski povjerenik za obrazovanje, uvježbavanje, kulturu i mladež, sva je prilika da će pučani propustiti i Fülea, pa bi svoju moć mogli dokazivati na Andoru.
Ovi iz EU rade isto sto su radili komunisti u nas. Danas si ministar za skolstvo a sutra za zdravstvo, Jucer si bio povjerenik za prosirenje a danas si povjerenik za suzenje. Sto bi narod reko : iz praznog u suplje, vazno je da se drze polozaji i da lova curi, a za ostalo nas i nije briga.