I drugi ministarski pohod u Split te razgovor s predstavnicima posrnulih dalmatinskih tvrtki donio je optimizam sindikalnim čelnicima, koji očekuju žurnu realizaciju dogovorenih zaključaka i obveza.
Planovi za model C
Ozren Matijašević, predsjednik HUS-a, naglašava kako očekuju konkretne učinke raspisanih natječaja za privatizaciju triju poduzeća, Adriachema, Trimota i Imote. U međuvremenu, uprave tih tvrtki moraju izraditi suvisle planove poslovanja jer ako ne uspije privatizacija, održivi plan poslovanja bit će preduvjet da im se pomogne izaći iz dugogodišnjih teškoća u skladu s modelom C, koji je neki dan donijela Vlada.
Ako uprave to ne budu u stanju, HUS će zamoliti stručne službe Splitsko-dalmatinske županije i Županijske gospodarske komore da im pomognu.
Izravni potezi za MILS
Svjetlo na kraju tunela ugledali su i radnici Željezare, koja ne radi od veljače 2009. Sindikalni povjerenik Tonči Mužić, potvrđujući da čelična žica stiže i prerađuje se u pogonu Hladna prerada čelika, vjeruje da će se Željezara spasiti. Sve nade zaposlenici ulažu u pokušaj Ministarstva gospodarstva da dogovori s poljskim Zlomrexom izravno preuzimanje novog partnera kako se ne bi gubilo dragocjeno vrijeme.
Što se tiče teškoća MILS-a, lokalna zajednica nije baš bila na visini zadatka. Od Ministarstva poljoprivrede očekuju se izravni potezi, a i Županija, koja ima velika potraživanja u MILS-u, mora se uključiti u razgovore o preuzimanju firme.
Još je neizvjesno što će biti s Jadranskom pivovarom. Ako je nitko ne kupi ili ne uzme u najam, prema riječima predsjednika HUS-a, HFP trebao bi ući u pregovore o otkupu, što bi značilo ponovno podržavljenje tvrtke u kojoj je ostalo samo 65 radnika.