jedna je thatcher

Čelična ruka Čelične lady jedina je obuzdala nogometne huligane

Foto: 'PA'
'File photo dated 05/06/1980 of Prime Minister, Margaret Thatcher sharing a joke with England footballers, left to right, Kevin Keegan, Terry McDermott, Phil Thompson and Emlyn Hughes and other member
Foto: 'Mladen Miletic'
'thatcher8_nnn_spo_090413'
Foto: 'Mike EgertonPress Association/Pixsell'
'UEFA President Michel Platini waits to present the UEFA Europa League trophy after the game Photo: Press Association/Pixsell'
Foto: Reuters/PIXSELL
margaret thatcher
15.04.2013.
u 17:01
Preminula britanska premijerka Margaret Thatcher mnogima je nedostižan uzor kao državnica koja je zauzdala zvijer na Otoku i učinila nogomet ljepšim
Pogledaj originalni članak

Možda poput većine pripadnica ljepšeg spola nije ni znala što je zaleđe, ali je za nogomet, ne računajući nekoliko virtuoza lopte, učinila puno više nego većina muškaraca zajedno, donosi novi Max!. Huliganstvo je prijetilo na svakom stadionu. Brojenje mrtvih navijača skoro da je postalo normalno. Kraj se nije nazirao. Stala je na kraj huliganstvu.

I danas nakon svakog većeg nereda na stadionima ili pri spomenu regionalne nogometne lige rijetki su sugovornici koji se neće sjetiti Čelične lady.

– Ako je mogla Margaret Thatcher huliganstvo u Engleskoj iskorijeniti i od utakmica napraviti obiteljski izlet za vikend, zašto onda ne bismo mogli i mi ostali? Samo treba imati volje da se nešto riješi – smatra Ivica Osim, jedna od nogometnih legendi s ovih prostora. Veliki je zagovornik teze da bi nogometna regionalna liga znatno doprinijela nogometu i sportu.

– U slučaju drugih sportova regionalna natjecanja pokazala su se dobrim. Zašto ne bi dobro bilo i s nogometom? Nogomet je najpopularniji sport i sa sobom nosi najviše strasti pa bi i bilo nereda, u početku. Međutim, brzo bi to prošlo – smatra Osim navodeći primjer upravo Engleske gdje su nogometne utakmice postale obiteljski izlet, a kod nas svi strahuju od huliganstva.

Danas je Engleska uzor svima, a jedinoj britanskoj premijerki uzor je bila Amerika i američki nogomet, odnosno “opće pravilo” da ga svi gledaju sjedeći. Željela je to i u svojoj domovini. Danas je to jedina sličnost između nogometa koji su izmislili Amerikanci i nogometa koji su izmislili Englezi.

U Liverpoolu slavili smrt

Za neke revolucionarka koja je uvela red u Englesku, ne samo na stadionima, za druge političarka koja nije učinila baš ništa. Odnosno, po njima je kriva za nasilje. Ne vole je u Manchesteru, Sheffieldu, Liverpoolu... U gradskom derbiju između Cityja i Uniteda nije joj odana počast ni minutom šutnje. Naišlo je to i na kritike otočkih medija koji smatraju da nogomet ne bi bio tako lijep u Engleskoj niti bi na tribinama ljudi mogli mirno sjediti da nije bilo njezinih oštrih rezova osamdesetih godina.

Najgore je u Liverpoolu. Po gradu su čak organizirane i ulične veselice jer je umrla Margaret Thatcher. Kažu da je gospodarski uništila njihov kraj i osiromašila narod, a mnogi se sjećaju i velike tragedije Liverpoolovih navijača. Na stadionu Hillsborough, kada je uoči polufinalne utakmice FA kupa između Liverpoola i Nottinghama (1989.) zbog policijskih propusta na tribinu pušteno previše navijača, nastao je stampedo u kojem je poginulo 96 navijača Liverpoola.

Njena vlada prihvatila je izvještaj policije Južnog Yorkshirea kojim se sa snaga sigurnosti skida odgovornost, a 96 navijača Liverpoola praktički je proglašeno krivima za svoju smrt.

Izbrisat ću mrlju s obraza nacije

Kap koja joj je prelila čašu također se tiče navijača Liverpoola i još jedne tragedije u kojoj su sudjelovali. U finalu Kupa prvaka 1985. godine igrali su Juventus i Liverpool. Došlo je do najtragičnijih nereda navijača u Europi. Sukob je eskalirao kada je veća skupina Liverpoolovih fanova preskočila i probila zaštitnu ogradu. Bježeći pred njima, Juventusovi navijači nagrnuli su na vanjski zid stadiona koji se pod njihovom težinom srušio. Poginulo je 39 ljudi, a ozlijeđenih je bilo više od 600.

– Izgleda da nogomet privlači najgore nasilnike u zemlji. Skupine navijača masovno putuju u druge gradove i pod utjecajem alkohola prave kaos i užasne scene po ulicama, napadajući ljude i imovinu. Sramimo se zbog takvog ponašanja. Moramo izbrisati tu mrlju s obraza nacije –  rekla je nakon tragedije na Heyselu tadašnja premijerka Margaret Thatcher. Dan poslije Heysela FA je povukao klubove iz Europe na godinu dana, a Uefa je tri dana zatim tu kaznu produljila na neodređeno vrijeme.

Donijela je set zakona, zabranila alkohol, huligane su trpali u zatvore ili kućne pritvore, za vrijeme utakmice morali su se javljati u policiju, a drastično je kažnjavano i paljenje baklji. Slične probleme sad ima i Hrvatska.

– Vrijednosti za koje se ona zalagala moderne su vrijednosti otvorenog društva, ljudskih sloboda... Bila je stjegonoša otvorenog i slobodnog duha – kazao je hrvatski premijer Zoran Milanović.

>>Ulica M. Thatcher u Madridu izazvala žestoku reakciju oporbe

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.