Načelnica Centra za forenzička ispitivanja istraživanja i vještačenja "Ivan Vučetić" Andrea Ledić komentirala trenutnu situaciju oko slučaja trovanja pićem. Podsjetimo, zasad je potvrđen samo jedan slučaj trovanja mineralnom vodom u Rijeci, a analiza je pokazala kako se unutar bočice nalazila izrazito lužnata otopina koja je najvjerojatno sredstvo za čišćenje ili odmašćivanje. Ledić je u središnjem Dnevniku HRT-a pojasnila što to znači.
- U centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja "Ivan Vučetić" je nalogom općinskog DORH-a u Rijeci, na vještačenje dostavljena staklena čaša i bočica vode Romerquelle u kojima su bile sporne tekućine koje je oštećeni konzumirao. Provedenim vještačenjem utvrđeno je da su tekućine podudarne te da imaju ista svojstva. Radi se o jako lužnatim vodenim otopinama izrazito visoke pH vrijednosti 13,6, i to na osnovi kalijeva i natrijeva hidroksida - objasnila je.
- Ovim provedenim vještačenjem, utvrđeno je da kemijski sastav tekućine pokazuje da se radi o korozivnom sredstvu koje se koristi za pranje ili odmašćivanje - dodala je pa naglasila kako lužnate tekućine s izrazito visokim pH vrijednostima mogu izazvati ''različite štetne posljedice''.
- To ovisi o načinu konzumiranja i izlaganja. U ovom slučaju, radilo se o gutanju. Ukoliko se to dogodi, mogu nastati teške ozljede probavnog trakta koje se mogu manifestirati kao žarenje, bol u ustima i ždrijelu. Možemo govoriti o mučnini i povraćanju, teškom oštećenju jednjaka i želuca uz krvarenja - poručila je.
POVEZANI ČLANCI:
>> VIDEO Beroš: Nema razloga za paniku i dalje širenje straha. Riječ je o izoliranom slučaju
Sredstvo za pranje ili odmašćivanje? Možda ipak nije bilo najsretnije rješenje istjerati mlade Hrvate iz Hrvatske a uvesti strance koji ne razumiju naš jezik niti našu kulturu?