snažan rast i oscilacije

Čelnica francuske kompanije: Europa mora zamrznuti veleprodajne cijene plina

Foto: Hannibal Hanschke/REUTERS
Pipes at the landfall facilities of the 'Nord Stream 1' gas pipline in Lubmin
Foto: Sarah Meyssonnier/REUTERS
Catherine MacGregor, CEO of Engie, attends a meeting on economic and professional equality in Paris
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Plin od travnja poskupljuje do 70 posto
09.03.2022.
u 14:27
"Nikad dosad nismo dosegnuli takve razine", rekla je MacGregor u osvrtu na rast cijena plina u Europi u posljednje vrijeme
Pogledaj originalni članak

Europa mora zamrznuti veleprodajne cijene plina kako bi zauzdala njihov snažan rast i oscilacije na tržištima plina i struje, izjavila je u srijedu izvršna direktorica francuske elektroenergetske tvrtke Engie Catherine MacGregor.

"Mislim da je stvarno važno da hitno razmotrimo mogućnost zamrzavanja veleprodajnih cijena plina na europskoj razini", rekla je MacGregor na panelu koji je organizirala francuska vlada.

"To bi nam omogućilo da obuzdamo oscilacije", dodala je čelnica tvrtke, u kojoj francuska država drži četvrtinu vlasničkog udjela. 

Foto: Sarah Meyssonnier/REUTERS
Catherine MacGregor

"Nikad dosad nismo dosegnuli takve razine", rekla je MacGregor u osvrtu na rast cijena plina u Europi u posljednje vrijeme.

"Mislim da to opravdava mjere, ograničenja. Okolnosti su izvanredne", zaključila je.

Engie je članica konzorcija Sjeverni tok 2 koji je trebao udvostručiti isporuke ruskog plina u Njemačku, a zaustavljen je nakon ruske invazije na Ukrajinu. EU, SAD i mnoge druge zemlje uvele su Rusiji sankcije, a Washington je jučer najavio i embargo na uvoz ruske nafte i plina.

VIDEO Sankcije Rusiji - Njemačka odlučila zaustaviti projekt Sjeverni tok II.

Europska komisija najavila je pak da do 2030. godine planira biti potpuno neovisna o ruskom plinu.

Engie je početkom mjeseca objavio da njegova izloženost projektu iznosi maksimalno 987 milijuna eura, dodavši da bi mogli biti prisiljeni otpisati taj iznos, posebno u slučaju zahtjeva za stečajem.

Na čelu je konzorcija ruski plinski div Gazprom, a osim Engieja čine ga još austrijski OMV i njemački Uniper. Britansko-nizozemski energetski div Shell i njemačka Wintershall Dea odlučili su otpisati svoje udjele.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.