Pobuna u redovima Narodne stranke (ÖVP) u zapadnoaustrijskim pokrajinama Vorarlberg, Salzburg i Tirol, ali i u Štajerskoj protiv stranačkog čelnika Michaela Spindeleggera, inače potkancelara i novog ministra financija Austrije koji je u nedjelju kasno u noći sazvao krizni sastanak u Beču bila je u ponedjeljak središnja tema u gotovo svim austrijskim medijima.
Kao razlog revolta navodi se nezadovoljstvo pokrajinskih čelnika sa Spindeleggerovim stavovima i prijedlozima vezanim uz reformu osnovnoškolskog obrazovanja i oporezivanje bogatih slojeva Austrijanaca, a trn u oku im je i to što prilikom sastavljanja ministarske liste u nedavno formiranoj saveznoj vladi nije dovoljno u obzir uzeo kadrove iz Zapadne Austrije.
Mediji navode kako je krizni sastanak prošao u napetom ozračju, te da je samo pet od ukupno devet austrijskih pokrajina podržalo Spindeleggerov smjer kojim vodi ÖVP, inače koalicijskog partnera socijaldemokratima (SPÖ) u nedavno formiranoj austrijskoj vladi.
Neki od njih pišu kako se čelnik narodnjaka bori za „političko preživljavanje“.
Spindelegger tvrdi da nije bilo riječ o kriznom nego o „rutinskom“ sastanku i da se nije postavljalo pitanje povjerenja, što mediji komentiraju s nevjericom ističući kako se rutinski sastanci ne sazivaju u nedjelju u 22 sata navečer i traju više od tri sata ukoliko nema „gorućih“ problema.
Medijske špekulacije da čelnik ÖVP –a namjerava ponuditi ostavku nisu se obistinile.
Analitičari ocjenjuju kako je pobuna u redovima narodnjaka sa zapada Austrije uoči sastanka predsjedništva koalicijskih partnera najavljenog za utorak 14. siječanj ne samo znak njihovom čelniku da ga neće slijepo slijediti u stavovima koji im ne odgovaraju nego i skretanje pozornosti na njihovo nezadovoljstvo novim Vladinim mjerama, koje će biti središnja tema rasprave i dogovora.