potrebna dodatna istraživanja

Čelnik WHO-a: Dugoročne posljedice koronavirusa na zdravlje još nisu poznate

Foto: TYRONE SIU/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
FILE PHOTO: People wear protective face masks at a Light Rail station following the coronavirus disease (COVID-19) outbreak in Hong Kong
Foto: Kai Pfaffenbach/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Outbreak of the coronavirus disease (COVID-19) in Hanau
Foto: /XINHUA/PIXSELL
AUSTRIA-VIENNA-COVID-19-CROATIA-TRAVELERS-TESTING
16.09.2020.
u 09:22
Znamo da se djeca i adolescenti mogu zaraziti i da mogu zaraziti druge. Znamo i da ovaj virus može biti smrtonosan za djecu, no i da ona obično obolijevaju od blažeg oblika bolesti, tvrdi Ghebreyesus
Pogledaj originalni članak

Potencijalno dugoročne posljedice covida-19 još uvijek nisu poznate, osobito kada je riječ o djeci koja su se oporavila od ove bolesti, izjavio je direktor Svjetske zdravstvene ogranizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferenciji za novinare održanoj u utorak u Ženevi. 

"Znamo da se djeca i adolescenti mogu zaraziti i da mogu zaraziti druge. Znamo i da ovaj virus može biti smrtonosan za djecu, no i da ona obično obolijevaju od blažeg oblika bolesti. Istaknuo bih da je vrlo malo teških i smrtnih slučajeva od posljedica covida-19 među djecom i adolescentima", rekao je prvi čovjek WHO-a, a prenosi Tass.

"Podaci kojima raspolažemo ukazuju na to da je manje od deset posto registriranih slučajeva i manje od 0,2 posto smrtnih ishoda bolesti uočeno među osobama mlađim od dvadeset godina.“

VIDEO Pojavile su se reinfekcije koronavirusom: Naši stručnjaci objasnili su što to znači

Dodao je da je u svakom slučaju potrebno provesti dodatna istraživanja o faktorima koji povećavaju rizik od obolijevanja od težih oblika covida-19 i smrtnog ishoda od posljedica bolesti među djecom i adolescentima.

Istaknuo je da potencijalno dugoročne posljedice na zdravlje onih koji su bili zaraženi koronavirusom još uvijek nisu poznate.

I premda djeca uglavnom ne obolijevaju od težih oblika covida-19, ona pate na druge načine, rekao je Ghebreyesus.

U mnogim zemljama je rad nekih od osnovnih službi, poput ustanova u kojima se obavlja cijepljenje poremećen u vrijeme pandemije koronavirusa, s obzirom na činjenicu da milijuni djece širom svijeta mjesecima nisu pohađali nastavu, pojasnio je direktor WHO-a.

On smatra da bi, usred iznimno teških posljedica za djecu, mlade i društva u cjelini, odluka o zatvaranju škola trebala biti posljednja opcija.

Ako vlasti neke države i donesu takvu odluku, ona bi trebala biti privremena te bi se trebala uvoditi na lokalnoj razini i u onim područjima u kojima je velik broj zaraženih.

Sigurnost djece u školskim ustanovama nije samo zadaća škola, vlada ili obitelji, ona je istodobno zadaća svih nas, istaknuo je Ghebreyesus.

VIDEO: Mogu li se simptomi koronavirusa pojaviti i odmah nestati

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

AA
aabbcc
13:36 16.09.2020.

Dugoročne posljedice: _Ovi sa virusom pozitivni imati ce duzi zivotni vijek jer umiru sa oko 85-95 god. starosti a ovi negativni ce imati nesto kraci zivotni vijek jer umiru u prosjeku ranije.

DU
Deleted user
10:05 16.09.2020.

Nemaju pojma ali to vrlo elokventno iznose!!!

Avatar Europsko-Balkanska Ljubav
Europsko-Balkanska Ljubav
09:28 16.09.2020.

Čelnik WHO-a: Dugoročne posljedice koronavirusa na zdravlje još nisu poznate ali je poznato da bolest domoljubne hendikepiranosti donosi posljedice u vidu osuđenih haških robijaša za ratne zločine, gnjevnih kopača po kontejnerima koji viruju da su svoji na svome i jadnih polupismenih građana koji domoljubno nedaju ni milimetra onoga što nije njihovo.