Zagrepčanka M. Z. doživjela je šok kada je prije nekoliko dana pakiranje Plivinih voltaren čepića od 50 mg umjesto dosadašnjih 15,26 platila 103,57 kuna.
Lipanjsko poskupljenje
– Poskupjeli su 678 posto!– komentirala je M. Z. koja je svaki mjesec za 80-godišnju majku kupovala 10-ak pakiranja ovog lijeka. Zvala je, tvrdi M. Z., i Plivu da joj objasne ovo drastično poskupljenje, no ondje joj je rečeno da cijenu lijeka određuje HZZO.
– Za lijek voltaren u obliku čepića od 50 mg Pliva je u svibnju od povjerenstva zatražila poskupljenje koje je i odobreno – potvrdili su iz HZZO-a i dodali da nisu imali drugog izbora do udovoljiti proizvođaču.
– Pliva je poslala obrazloženje da je stara cijena niža od troškova nabave i proizvodnje farmaceutske supstancije te da će lijek povući s tržišta ako se poskupljenje ne odobri – objašnjavaju iz HZZO-a. Isti je lijek, ističu, na dopunskoj listi, pa ga pacijenti mogu dobiti uz doplatu od 10,66 kuna.
Poskupjeli su i drugi oblici ovoga Plivina proizvoda pa su pakiranja u dozama od 12,5 i 25 mg sada skuplja 12 kuna, no uz recept se mogu dobiti i besplatno.
– Uzrok lipanjskom rastu cijene doplate lijekova, poput Medis Adrine keppre za epilepsiju, kojoj je doplata sa 63 skočila na 240 kuna, isključivo je odluka farmaceutskih tvrtki koje i dalje žele povećavati svoje profite – kažu iz HZZO-a.
Ispod ruba profitabilnosti
Iz Plive pak ističu da su im, s obzirom na to da imaju najveći udio lijekova na našem tržištu, HZZ-ovim referiranjem snižene cijene za 97 posto proizvoda, a povećanje je odobreno za manji broj lijekova ili pojedinih oblika.
– Plivina cijena voltaren supozitorija od 50 mg sada je 76,72, a prije je bila 11,30 kuna – objasnila je direktorica komunikacija Tamara Šušanj Šulentić.
Riječ je, tvrdi T. Šulentić, o tome da se na domaće proizvođače vrši kontinuiran, višegodišnji pritisak da snize cijene, što je neke proizvode dovelo ispod ruba profitabilnosti.
– Riječ je o učinkovitim lijekovima starije generacije, poput čepića voltaren, kojima je cijena bila 10 kuna – objasnila je T. Šulentić. Zbog visokih ulaznih troškova i troškova proizvodnje proizvođači bi bili prisiljeni prestati s proizvodnjom spomenutih lijekova.
– Time bi se ugrozila opskrba tržišta, ali i radna mjesta u farmaceutskoj industriji – objasnila je T. Šulentić i dodala da su i poslije poskupljenja cijene lijekova u Hrvatskoj 70 posto od onih u EU, a nisu iznad cijena koje imaju zemlje u okruženju.
vjerujem da ovih 97%, koji su navodno pojeftinili, čini 3% ukupne prodaje.....ostalo je jasno, neće se židov zaje.at