Neću dopustiti nijednom veleposlaniku strane države da komentira moja putovanja – zagrmio je češki predsjednik Miloš Zeman i protjerao američkog veleposlanika Andrewa Schapira iz svog ureda nakon što je on kritizirao njegovu odluku da ode u Moskvu na obilježavanje pobjede u Drugom svjetskom ratu.
Bio je to drugi istup veleposlanika SAD-a u nekoliko mjeseci u kojima su javno upozorili i pozvali – da budemo blagi – domaće vlasti da otkažu putovanje u Rusiju za trajanja ukrajinske krize. U veljači je veleposlanik u Hrvatskoj Kenneth Merten “izrazio zabrinutost” zbog odlaska hrvatske delegacije na gospodarski forum u Moskvi.
Kopirao Stipu Mesića
Izaslanstvo je otišlo u Moskvu bez buke, uz kritike HDZ-a, dok je bivši predsjednik Stjepan Mesić izrekao istu rečenicu kao Zeman: “Nijedan veleposlanik nije se postavio u ulogu pokrovitelja koji će malu Hrvatsku podučavati što će i kako raditi”. Veleposlanici se formalno ne smiju miješati u unutarnje poslove, što su naučili i veleposlanik na Kosovu Zlatko Kramarić, kad je sa Zrinjevca dobio žuti karton zbog komentiranja političke scene, ali i diplomat Vibor Kalogjera, koji je povučen iz Washingtona jer je ismijavao tadašnjeg predsjednika Busha, no to ne znači da kritika nema.
Zemanov nastup jest incident utoliko što je javan, no nije izoliran primjer u protivljenju “velikim silama”, što uključuje i EU. Uostalom, Zeman je imao od koga učiti. Njegov prethodnik Vaclav Klaus bio je enfant terrible Unije koji je odugovlačio s ratifikacijom Lisabonskog sporazuma, usto petljajući sa zahtjevom da se i Češka izuzme iz Povelje o temeljnim pravima, što je uspjelo Poljskoj kad je vlada Jarosława Kaczyńskog inzistirala da Povelja “ide protiv vrijednosti društva”. No treba napomenuti da su iznimku izborili u pregovorima, a ne poslije njih, kako je pokušavala napraviti Hrvatska i premijer Zoran Milanović s tzv. lex Perković.
Tsipras puca u prazno
Klausov nasljednik u EU mađarski je premijer Viktor Orbán. Doziranje ruskih investicija, pa i protivljenje širenju sankcija prema toj državi, kršenje zakona o kretanju kapitala kad je podrezao krila stranim tvrtkama čime je u džepove Mađara pospremio forinte, što i napiše na računu za komunalije, te preambula ustava koja krši ljudska prava, doveli su do tinjajućeg rata s Bruxellesom i onog retoričkog s njemačkom kancelarkom Merkel koja je špekulirala sa “slanjem konjice u Mađarsku”. Rijetko će EU dati šamar – kazne idu kapilarno – pa će, eto, Mađarskoj zamrznuti fondove zbog prekomjernog deficita, a Francuskoj, koja nije u sukobu, neće. Pa će tako vrata ureda u Bruxellesu ostati zatvorena za mađarske diplomate, a i morali su promijeniti preambulu ustava.
I Slovenija je pod Janezom Janšom blokirala Uniju u sankcijama Bjelorusiji kad je skinula s liste nepoželjnih Jurija Čiža, investitora s vezama u Sloveniji. S druge strane, “najopasniji čovjek EU”, grčki premijer Alexis Tsipras zasad puca u prazno. Ta i razgovor s Merkel je prošao u ugodnoj atmosferi. Konjicu zasad nitko ne spominje.
>>Češki predsjednik: Američki veleposlanik više nije dobrodošao u moj ured
protjerao američkog veleposlanika Andrewa Schapira iz svog ureda ...da mi je vidjet koji ce to "rvat" napraviti.