MARIJA BISTRICA

Cesta i opasno raskrižje miču se iz blizine Svetišta Majke Božje Bistričke

Foto: Silvija Videk
bistrica
Foto: Silvija Videk
palanovic
Foto: Pixsell
bistrica
09.01.2014.
u 12:00
Donji trg prostirat će se na oko šest tisuća četvornih metara i to će biti isključivo pješačka zona s koje će se ulaziti u Crkvu na otvorenom, kalvariju i sadašnji središnji trg
Pogledaj originalni članak

U Mariji Bistrici iz ladice je izvučen projekt nazvan “Donji trg”. Prema ideji i inicijativi Ivana Palanovića u proljeće 2007. Općina Marija Bistrica u suradnji s Hrvatskim nacionalnim svetištem Majke Božje Bistričke preko Udruženja Hrvatskih arhitekata provela je javni natječaj za izradu idejnog urbanističko - arhitektonskog rješenja prostora tog radnog naslova.

Pješaka zona

Riječ je zapravo o prostoru veličine oko šest tisuća četvornih metara koji će biti novo središte građana, a ponajprije hodočasnika. Konkretno, bit će to strogo pješački prostor odnosno glavni pristupni pješački trg na koji će se dolaziti s obližnjih parkirališta. Taj trg bit će zapravo glavni ulaz na Crkvu na otvorenom Blaženog Alojzija Stepinca i kalvariju te na sadašnji središnji Trg Ivana Pavla II. “Donji trg” riješit će i problem prometa kroz taj dio mjesta koji će iz tog dijela blizu Svetišta biti preseljen, a neće ga biti ni u dijelovima Zagrebačke ulice i Nove ceste. Na novom trgu bit će postavljene klupice za odmor hodočasnika, štandovi i info punkt. Ovime će se premjestiti i sadašnji ulaz preuskom Ulicom Križnog puta na Crkvu na otvorenom. Projekt obuhvaća i rušenje sadašnjeg prostora Doma kulture u kojem je i knjižnica u premalom prostoru i gradnju nove zgrade površine oko dvije tisuće četvornih metara. Ivan Palanović, inače ovlašteni arhitekt u vrijeme kad je inicirao ovaj projekt bio zamjenik načelnika iz redova HSS-a, u više mandata bio je vijećnik, a trenutno je predsjednik Odbora za urbanizam i graditeljstvo te Općine. - Veseli me što je nakon sedam godina ovaj projekt izvađen iz ladice. To govori, među ostalim, da je ova vlast uvidjela njegovu važnost. Projekt je vrijedan je oko 50 milijuna kuna, plan je da se realizira EU novcem, a prva faza, izrada projektne dokumentacije, novcem kojeg ćemo, nadam se, dobiti od Ministarstva turizma gdje je prijavljen na natječaj – kaže Palanović. Prije sedam godina na raspisanom natječaju autorice prvonagrađenog rješenja bile su arhitektice Ivana i Vedrana Ergić.

Parcijalna rješenja

Kao član ocjenjivačkog suda tog istog natječaja Ivan Palanović kaže da je ovaj projekt izuzetno dobro rješenje kojim će biti zadovoljni građani, a osobito hodočasnici. Uz to, pokazalo se da je bolje i isplativije postojeću zgradu Doma kulture srušiti i sagraditi novu nego je adaptirati. Ističe veliki problem dosadašnjeg urbanističkog razvoja ovog mjesta. Prvo se sadašnji oblik povijesne jezgre formirao sjeverno uz Svetište, a s prilaznim putevima nastao je sadašnji središnji Trg Ivana Pavla II. koji je nepravilnog oblika. - U različitim vremenskim zahvatima preuređivalo se bez prave koncepcije i projektnog rješenja o konačnoj potrebi i namjeni. Naime, samo se parcijalnim rješenjima i zahvatima rješavalo za interventne potrebe - kaže Ivan Palanović. Ovim projektom konačno bi se riješio sadašnji prilično problematičan prilaz Svetištu, točnije Crkvi na otvorenom blaženog Alojzija Stepinca i kalvariji najviše zbog činjenice da su sada na tom mjestu ugibalište, raskrižje i štandovi.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.