zamjena za nešto blaže kazne

Četvero optuženika iz afere Rimac priznalo krivnju i nagodilo se s USKOK-om

Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Zagreb: Josipa Rimac nakon četiri mjeseca izašla iz pritvora u Remetincu
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Zagreb: Josipa Rimac nakon četiri mjeseca izašla iz pritvora u Remetincu
10.06.2022.
u 14:59
Riječ je o bivšim ravnateljima Policijske akademije i Carinske uprave - Dubravku Novaku i Hrvoju Čoviću, glavnom tajniku u Ministarstvu zdravstva Veliboru Drakuliću te zamjenici predstojnice Ureda državne uprave u Šibensko-kninskoj županiji Editi Grubišić.
Pogledaj originalni članak

Četvero optuženika iz jednog od krakova afere povezane s bivšom kninskom gradonačelnicom Josipom Rimac priznalo je krivnju i nagodilo se s USKOK-om u zamjenu za nešto blaže kazne, a s obzirom da su se svi oni, nakon što je sud prihvatio nagodbu, odrekli prava na žalbu kako bi im kazne odmah počele teći, slobodno ih sada možemo nazvati i osuđenicima.

Riječ je o bivšim ravnateljima Policijske akademije i Carinske uprave - Dubravku Novaku i Hrvoju Čoviću, glavnom tajniku u Ministarstvu zdravstva Veliboru Drakuliću te zamjenici predstojnice Ureda državne uprave u Šibensko-kninskoj županiji Editi Grubišić. Novak, Čović i Drakulić priznali su kako su od Josipe Rimac tražili da im pomogne srediti polaganje državnih ispita za „njihove ljude“. Konkretno, Novak je tako „pomogao“ sinu šefa njegovog osiguranja Domagoju Slovincu, Čović svom bratu Mati Čoviću, a Drakulić načelniku Sektora za financijske poslove u Ministarstvu zdravstva Domagoju Dodigu.

Svo troje su osuđeni zbog kaznenog djela trgovanja utjecajem na kazne zatvora u trajanju od 7 mjeseci, samo što su kod Drakulića i Novaka one preinačene u uvjetne kazne, pa niti jedan neće u zatvor ako u iduće dvije godine ne počini novo kazneno djelo, dok je Čoviću kazna zamijenjena radom za opće dobro po računici jedan dan zatvora zamjenjuje se s dva sata rada, što znači da će odraditi 420 sati.

Edita Grubišić dobila je nešto veću kaznu – 10 mjeseci zatvora u koji neće ići ako u 3 godine ne počini novo kazneno djelo - s obzirom na to da su i optužbe na njezin račun bile nešto drugačije. Naime, ona je, po svom priznanju, u periodu od prosinca 2017. do prosinca 2018. na traženje Josipe Rimac pogodovala pri zapošljavanju četvero osoba u Uredu državne uprave Šibensko-kninske županije. Konkretno, zahvaljujući njoj na mjestu stručnog referenta u pisarnici ispostave u Kninu su zaposlene Ivana Katalinić i Duška Lapčić, u istoj ispostavi, samo na mjestu višeg matičara posao je dobila Jelena Drlje, a Maja Ercegovac pobijedila je na natječaju za radno mjesto samostalnog upravnog referenta za hrvatske branitelje. Također u Kninu. Svi osuđeni moraju platiti i po 5 tisuća kuna sudskih troškova.

Inače, riječ je o optužbama iz prve optužnice koju je Uskok u veljači ove godine podignuo protiv Rimac, a kojom je obuhvaćeno ukupno 26 osoba, uključujući i bivšu ministricu EU fondova Gabrijelu Žalac.

AFere vlasti

Kakve veze ima Josipa Rimac sa slučajem ministrice kojoj prijete: Otvorila je Pandorinu kutiju, pali su preko mobitela

Iako se to možda tako ne čini, najnovija afera koja trese Vladu, ali i HDZ, vezana uz to tko jest ili nije prijetio ministrici Tramišak, indirektan je produkt uhićenja Josipe Rimac. Njezino uhićenje prije gotovo dvije godine do srži je razgolitilo kako funkcionira država jer se pokazalo da je ona bila svojevrsni fikser. Odnosno onaj netko tko može srediti što god treba.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DU
Deleted user
15:19 10.06.2022.

Ovaj primjer dokazuju da ih naše paravosuđe neće adekvatno kazniti za počinjena djela, što znači da podržava ovakav oblik kriminalnih radnji. Buduće osobe sad znaju da im neće pasti kosa s glave ako priznaju krivnju.