Deseci tisuća Hrvata za Uskrs će se tradicionalno otisnuti na neko putovanje.
Većinu će put odvesti do vlastitih vikendica, što također nije bez troška, ali tisuće će svoj uskrsni odmor ipak skuplje platiti. Neki i po stotinjak tisuća kuna, što je jedno od najskupljih putovanja koja su proteklih dana prodana u domaćim putničkim agencijama.
Iako je Dubai uvođenjem izravne aviolinije postao cjenovno pristupačniji, jedna četveročlana zagrebačka obitelj, recimo, nije gledala kako uštedjeti. Htjeli su vrhunski hotel na samoj obali, pustinjski safari, vodene parkove, let balonom, plivanje s dupinima... Kada je iznos ovog de luxe putovanja u Dubai, skrojenog po željama, premašio 100.000 kuna, Zagrepčani nisu imali primjedbi. Kao, uostalom, ni par koji svoju desetodnevnu turu po Americi plaća oko 60.000 kuna.
Jaki dolar i avioni
Nije ih omelo ni to što je ojačali dolar taj aranžman posljednjih mjeseci poskupio za gotovo 20.000 kuna. Mnoge je, međutim, jačanje dolara do daljnjeg ohladilo od SAD-a i putovanja za tu zemlju, kažu u agencijama, sada se puno teže prodaju. Za ilustraciju, produženi vikend u New Yorku, koji se ranije mogao dobiti za nepunih pet tisuća, sada stoji između 6500 i 7000 kuna. Cijene, pritom, više demotiviraju nego, recimo, prošlotjedna tragedija Germanwingsova aviona u francuskim Alpama.
– Istina, ljudi se sada više raspituju, obavezno se zanimaju kojim se avionom leti, ali nemam dojam da se odustaje od avionskih putovanja. Barem među našim putnicima – reći će Ivan Pukšar iz Kompasa.
Uskrsni čarter-letovi iz Zagreba za Barcelonu, Madrid i Portugal dobro se pune, a zainteresiranih ima i za city break putovanja u, primjerice, London ili Pariz. Posljednja su mjesta u avionima ovaj tjedan u last minute ponudi osjetno jeftinija. Za portugalsku turu, recimo, sniženje iznosi 900 kuna. Gotovo u kunu koliko stoji, recimo, autobusno putovanje u Prag. U glavni grad Češke može se, naime, na četiri dana (tri noćenja s doručkom) autobusom za 870 kuna. Za tri dana u Budimpešti (dva noćenja s doručkom) treba još manje novca, cijena je 680 kuna.
Traženi su Istra i Kvarner
Na Jadranu se može proći i jeftinije. Cijena dvodnevnih aranžmana kreće već od četristotinjak kuna, s time da prijevoz nije uključen.
– Na domaćem tržištu ponajbolju prođu imaju aranžmani s pristupačnom cijenom. Pogotovo ako imaju i neku animaciju, poput bojanja pisanica ili slično – kaže Nikolina Frklić iz Atlasa, gdje su naročito zadovoljni porastom potražnje za dalekim putovanjima poput Japana, Vijetnama, Kambodže, Meksika, Tajlanda, Armenije, Gruzije...
U Bantoursu bilježe nekoliko postotaka bolju prodaju uskrsnih aranžmana nego lani bez obzira na to što ove godine Uskrs ranije pada. Najtraženije su im istarske i kvarnerske destinacije, pogotovo Opatija gdje se uskrsni aranžman mogao dobiti već za petsto kuna, a dobro su im išli i hvarski visokokategornici po cijeni od 1687 kuna.
>>Umjesto da kupite gotovu, napravite pincu kod kuće
>>Ovog Uskrsa želite pripremiti nešto drukčije? Napravite keksolize u obliku pisanica
Budući da sam bez posla i primanja i ja ću se za Uskrs tradicionalno uputiti ZET-ovim tramvajima i socialnim pokazom na Jarunsku rivijeru koju ću obići uzduž i poprijeko. Na povratku ću pred nekim dućanom popiti pivo ili dva. Cijena aranžmana? Vrlo povoljno...od 12 do 15 kuna.