Javni red

Cijena sigurnosti milijardu eura

Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL
Ministar Damir Krstičević obišao požarište kod Zatona
Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL
Ministar Damir Krstičević obišao požarište kod Zatona
Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL
požar
Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL
Požar
Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL
Požar u Šibeniku
21.08.2017.
u 19:23
Prema Eurostatu godišnji su izdaci Hrvatske za vatrogastvo na razini prosjeka Europske unije – 0,2 posto ili 100 milijuna eura.
Pogledaj originalni članak

Gotovo svakog ljeta kad zaredaju požari u javnosti se nametne pitanje (ne)dostatnosti ulaganja i stanja opremljenosti vatrogastva, no najčešće se o tome govori paušalno i pod dojmom vatrene stihije.

No, ako je suditi prema izdacima koji se na razini opće države izdvajaju za javni red i sigurnost – od policije i vatrogastva do sudova i zatvorskog sustava – Hrvatska u odnosu na BDP za to troši više od većine članica EU.

Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL

Trošimo 2,2 posto BDP-a

Prema podacima Eurostata, ta kategorija izdataka u EU u prosjeku je na razini 1,8 posto BDP-a, dok su u Hrvatskoj oni 2,2 posto BDP-a, što ispada približno milijardu eura. Više u odnosu na BDP za javni red i sigurnost u Uniji izdvaja samo nekoliko zemalja, i to uglavnom iz srednje i istočne Europe: Bugarska (2,8%), Slovačka (2,4%) i Rumunjska (2,3%), dok Poljska izdvaja jednako kao mi (2,2%). Nasuprot tome, Danska, Irska, Finska Švedska, Austrija ili Malta, za to troše manje od 1,5 posto BDP-a.

Dakako, u apsolutnim iznosima koje vlade zemalja EU izdvajaju za te funkcije lista izgleda bitno drugačije pa tako desetak najrazvijenijih država za njih troše više od 500 eura po stanovniku (prosjek EU 2015. je 507 eura), dok gotovo sve spomenute s najvećim relativnim izdvajanjima u apsolutnim iznosima troše manje od 250 eura po stanovniku. U Bugarskoj i Rumunjskoj oni su i ispod 200 eura, u Litvi 204, u Mađarskoj 230, a kod nas 231 euro po stanovniku.

 Iznadprosječna izdvajanja za policiju i sudove

Hrvatska je udjelom izdvajanja za javnog reda i sigurnosti visoko na ljestvici EU ponajprije zbog iznadprosječnih izdvajanja za policiju i sudove, dok su izdaci za vatrogastvo na razini prosjeka EU – 0,2 posto BDP-a, što kod nas znači približno 100 milijuna eura. Za policijski sustav, pak, u EU se troši u prosjeku 1 posto BDP-a, a u Hrvatskoj 1,3 posto BDP-a, što ispada oko 4,5 milijarde kuna. Veći udjel tih izdataka za policiju imaju samo Bugarska i Grčka (po 1,4 posto).

Članice EU u prosjeku za sudstvo/pravosuđe izdvajaju 0,3 posto BDP-a, a Hrvatska 0,5%. Unatoč tome, pravosuđe se kod nas obično ističe kao kronična boljka i razvojna prepreka. To sugerira da je više od samih iznosa koji se troše za pojedine funkcije države važno kako se tj. koliko efikasno troše.

     

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar Ivan Grozni
Ivan Grozni
00:03 22.08.2017.

Normalno da trošimo vise od ostalih članica ....i gori kod nas vise nego kod njih .

DU
Deleted user
21:20 21.08.2017.

cijeli dan nema orlanda i prave hrvatine na portalu... samo fali razglednica iz Zadra