BEZ ŠOKANTNIH RAČUNA

Cijene plina na tržištu divljaju, no u Hrvatskoj do proljeća neće rasti

Foto: Borna Filić/PIXSELL
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
03.10.2021.
u 23:05
Ukupna potrošnja prirodnog plina u Hrvatskoj iznosi otprilike 2,7 milijardi kubičnih metara godišnje, od čega Ina svojom domaćom proizvodnjom pokriva oko 30 posto ukupnih potreba tržišta
Pogledaj originalni članak

Cijene plina na svjetskom tržištima divljaju. Tako je na nizozemskoj burzi TTF-u cijena plina po megavatsatu (MWh) sa 17 eura u siječnju ove godine skočila na čak 89 eura ovih dana. U Europi se neki pribojavaju i nestašice plina.

No, za hrvatska kućanstva ne bi trebalo biti zime što se tiče opskrbe plinom ove ogrjevne sezone, a neće ih šokirati ni veći računi za plin, barem do proljeća. Svi akteri hrvatskog plinskog tržišta poručuju da imaju osigurane dovoljne količine tog energenta i da zasad neće doći do njegova poskupljenja. Cijenu plina za kategoriju kućanstvo u okviru javne usluge regulira Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) u kojoj objašnjavaju da promjena cijena na veleprodajnim tržištima utječu na trošak nabave plina, a koji odražava cijenu plina na referentnom europskom plinskom tržištu – nizozemskom TTF-u. Dodaju da se trošak nabave plina određuje za regulacijsku godinu, pri čemu je on već određen za razdoblje od 1. travnja 2021. do 31. ožujka 2022.

Foto: Marin Tironi/PIXSELL

Teško prognozirati

Što se tiče reguliranih uvjeta opskrbe plinom, krajnja cijena plina za kupce kategorije kućanstvo koji koriste javnu uslugu utvrđuje se tzv. metodologijom utvrđivanja iznosa tarifnih stavki za javnu uslugu opskrbe plinom i zajamčenu opskrbu. Trošak nabave plina za razdoblje od 1. travnja 2022. do 31. ožujka 2023. HERA će odrediti u sklopu utvrđivanja iznosa tarifnih stavki za javnu uslugu opskrbe plinom te objaviti najkasnije do 22. ožujka 2022. U HERA-i kažu da se trošak nabave plina, prema spomenutoj metodologiji, za sljedeću regulacijsku godinu koja počinje 1. travnja 2022., utvrđuje na temelju cijena trgovanja sezonskim terminskim ugovorima (zima i ljeto 2022.) na referentnom europskom plinskom tržištu (TTF), objavljenih od 1. travnja 2021. do 28. veljače 2022., a koji se odnose na isporuku plina u toj regulacijskoj godini.

– Uzlazni trend kretanja cijena plina zabilježen na europskim plinskim tržištima u dosadašnjem dijelu godine mogao bi, dakle, utjecati na povećanje iznosa troška nabave plina u razdoblju od 1. travnja 2022., no napominjemo da nije moguće predvidjeti kretanje cijena u preostalom referentnom razdoblju do 28. veljače 2022., a time i njihov utjecaj na trošak nabave plina i krajnju cijenu plina za kućanstva koja koriste javnu uslugu opskrbe plinom od 1. travnja 2022. – poručuju iz HERA-e.

U PPD-u su nam kazali da imaju osigurane količine plina za svoje kupce kao i svih prethodnih godina.

– Hrvatski potrošači ne trebaju strahovati od nestašice plina – poručuju iz PPD-a. Hrvatska, dodaju, ima diverzificirane dobavne pravce plina, a s obzirom na različite mehanizme osiguranja u kriznim situacijama, koje je PPD pravovremeno uključio u svoj poslovni model, te s obzirom na sigurnost koju jamče dugoročni ugovori koje imaju s partnerima, kao i njihovu prisutnost na šest europskih plinskih burzi na kojima svakodnevno trguju, njihovi kupci, poručuju, ne trebaju brinuti o sigurnosti opskrbe.

Skladišta se pune

– Plin je na svjetskom tržištu već znatno poskupio i očekujemo slična kretanja još barem u prvom kvartalu 2022. To naši građani ove zime neće osjetiti zbog regulirane cijene plina za kućanstva – kažu u PPD-u.

U HEP-u kažu da plin za svoja postrojenja i kupce HEP Plina nabavljaju iz domaćih izvora i na burzama plina u Austriji i Mađarskoj. Navode da je od ove godine posebno porastao udio nabave plina preko LNG terminala, čiji su suvlasnik. Sve to im, kažu, daje dodatnu fleksibilnost, bolju diverzifikaciju dobavnih pravaca i mogućnost postizanja povoljnijih cijena plina.

– Ugovaranje nabave plina za potrebe HEP grupe za sljedeću ogrjevnu sezonu u većoj mjeri obavljeno je u prvoj polovici ove godine te trenutačne cijene plina na europskim tržištima ne bi trebale imati znatniji utjecaj na cijene plina u RH koje isporučuje HEP grupa u predstojećoj ogrjevnoj sezoni – poručuju iz HEP-a.

Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Zahvaljujući vlastitoj proizvodnji i zakupljenim skladišnim kapacitetima, Ina ima osigurane dovoljne količine plina za svoje kupce, poručuju i iz te kompanije. Navode da ukupna potrošnja prirodnog plina u Hrvatskoj iznosi otprilike 2,7 milijardi kubičnih metara godišnje, od čega Ina svojom domaćom proizvodnjom pokriva oko 30 posto ukupnih potreba tržišta.

– Ina ima zakupljeno približno 20 posto kapaciteta podzemnog skladišta Okoli. Na vrijeme smo napunili dio skladišnog prostora kojim raspolažemo kako bismo, uz plin iz domaće proizvodnje, osigurali opskrbu svojih kupaca za zimsko razdoblje – kaže Goran Pleše, operativni direktor Rafinerija i marketinga. Dodaje da Ina relativno male uvozne količine osigurava godišnjim ugovorima, stoga ne očekuje poteškoće u nabavi plina za ovu plinsku godinu. Ni u Ini ne očekuju rast cijena plina za ovu sezonu.
Međutim, razina cijena u budućnosti ovisit će o uvoznoj cijeni plina kroz plinovod i LNG zbog činjenice da većinu potražnje na hrvatskom plinskom tržištu opskrbljuju različite kompanije iz uvoza – upozorava Pleše.

U LNG-u Hrvatska kažu da je tijekom plinske godine 2020./2021. na terminalu u Omišlju ukupno prekrcano 1,877.571 kubičnih metara ukapljenog prirodnog plina te se do kraja tekuće plinske godine očekuje da će se u plinski transportni sustav RH isporučiti i više od 1,12 milijardi m3 prirodnog plina, što čini više od 47 posto svih količina prirodnog plina koje su ušle u plinski transportni sustav.

U podzemno skladište plina Okoli na dan 1. listopada radni volumen korisnika skladišta zapunjen je s 91 posto ugovorenog kapaciteta, a u usporedbi s istim datumom lani u skladištu se nalazi oko 27,000.000 m3 plina manje. No u PSP-u napominju da je za ovaj dio godine stanje zapunjenosti na korektnoj razini i da je završetak ciklusa utiskivanja 1. listopada (+/– 30 dana) tekuće skladišne godine, a krajnja zapunjenost podzemnog skladišta prije sezone povlačenja ovisi i o tome kada će ciklus utiskivanja plina završiti.

– U ovom trenutku teško je prognozirati što će se sve događati na tržištu plina nakon ožujka 2022., pogotovo u vezi s cijenom energenta. Vlada i HERA učinit će sve kako bi eventualni udar cijena bio što manji. Naravno da će i Gradska plinara Zagreb-Opskrba, koja u svom portfelju ima više od 300.000 potrošača, učiniti sve što je u njezinoj moći lokalnog opskrbljivača da olakša situaciju svojim kupcima – poručuju iz GPZ-Opskrbe.

Kretanja na plinskom tržištu i regulacija

1. Na nizozemskoj burzi TTF-u, koja je referentno europsko plinsko tržište, cijena plina po megavatsatu sa 17 eura u siječnju ove godine skočila je ovih dana na čak 89 eura

2. Svi akteri hrvatskog plinskog tržišta poručuju da imaju osigurane dovoljne količine tog energenta za ovu ogrjevnu sezonu i da zasad neće doći do njegova poskupljenja

3. Cijenu plina za kućanstva regulira HERA, a trošak nabave plina određuje se za regulacijsku godinu. Za razdoblje od 1. travnja 2021. do 31. ožujka 2022. već je određen

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

YO
youme123456
07:04 04.10.2021.

cijena plina će rasti dok krene prava zima

ZA
zagi101
08:31 04.10.2021.

dobar vic, neće poskupiti!!!😆

DU
Deleted user
07:06 04.10.2021.

a lijepo su govorili vođe hdzejaca da ce plin iz lng terminala na krku biti dostupan po nizoj cijeni..g.ministar je svestran...ne bih se iznenadio i da vodi biskupiju..ali kninsku...