NASTAVLJEN RAST OD 2017.

Cijene stambenih objekata porasle više od 9 posto na godišnjoj razini

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Cijene stambenih objekata porasle više od 9 posto na godišnjoj razini
11.04.2022.
u 12:18
Na godišnjoj razini cijene stambenih objekata u Zagrebu porasle su u prosjeku za 8,8 posto, dok se na Jadranu bilježi stopa rasta od 11,7 posto, a na ostalim područjima 4,1 posto.
Pogledaj originalni članak

Cijene stambenih objekata u Hrvatskoj u četvrtom tromjesečju prošle godine bile su za 9,1 posto više nego u istom razdoblju godinu ranije, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Time je nastavljen rast cijena stambenih nekretnina na godišnjoj razini koji u Hrvatskoj traje od drugog tromjesečja 2017. godine. 

Najviši rast cijena stambenih nekretnina zabilježen je u drugom kvartalu 2019. godine, kada su te cijene porasle za 10,4 posto u odnosu na drugi kvartal 2018. godine. 

Po podacima DZS-a za četvrto tromjesečje prošle godine, cijene novogradnje su porasle za 15 posto u odnosu na četvrto tromjesečje 2020. godine, dok su cijene postojećih stambenih objekata bile više za 8,4 posto.

Statistika prema geografskim područjima pokazuje da su na godišnjoj razini cijene stambenih objekata u Zagrebu porasle u prosjeku za 8,8 posto, dok se na Jadranu bilježi stopa rasta od 11,7 posto, a na ostalim područjima 4,1 posto. 

U odnosu na treće tromjesečje prošle godine, podaci DZS-a pokazuju da su u četvrtom tromjesečju 2021. cijene stambenih nekretnina u Hrvatskoj porasle za 2,5 posto.

Pritom su novi stambeni objekti poskupjeli u prosjeku za 3,9 posto, a postojeći za 2,3 posto.

U četvrtom tromjesečju 2021. cijene stambenih jedinica u odnosu na treći kvartal prošle godine u prosjeku su u Gradu Zagrebu više za 2,4 posto, na Jadranu za 3,1 posto, dok su na ostalim područjima bile 1,4 posto više.

Cijene građevinskog materijala porasle više od 8 posto

Nadalje, podaci DZS-a pokazuju i da su proizvođačke cijene građevnog materijala na domaćem tržištu u ožujku 2022. u usporedbi s veljačom 2022. više za 1,2 posto, a u odnosu na ožujak 2021. za 8,1 posto.

Pri usporedbi s proizvođačkim cijenama građevnog materijala na domaćem tržištu u ožujku 2022. s prosjekom 2015., tada su cijene više za 14 posto. 

Ažuriranje informacija

Jedan propis banke zakomplicirao život građanima: 'Čak i nepokretni trebaju na šalter, ovo je suludo'

Zašto Zagrebačka banka inzistira, u vrijeme pandemije i digitalizacije, na fizičkom dolasku u poslovnicu, unatoč tome što postoje i druge opcije koje bi ga mogle zamijeniti i većina banaka ih i koristi? Ovom su praksom najpogođenije nemoćne, slabo pokretne osobe pa je nedavno poziv na dolazak u poslovnicu dobila i nepokretna umirovljenica koja ima ugovoreno i internetsko bankarstvo, no jedina je opcija opunomoćenje preko javnog bilježnika i ovjera svih potrebnih dokumenata što je u konačnici trošak od oko 400 kuna.

CIMERFRAJ SE RJEŠAVA RENTIJERA

Je li konačno odzvonilo rentijerima u turizmu? Privatni smještaj od Nove godine na udaru pet novih zakona

Turističko iznajmljivanje odavno je preraslo socijalnu kategoriju i pretvorilo se u rentijerstvo od kojeg se lijepo živjelo, a vlasti su prve korake počele poduzimati tek kad je to dovelo do pucanja infrastrukture u turističkim mjestima, pada kvalitete i smanjenja broja turista, upozoravaju i turistički stručnjaci dr. Sanja Čižmar i Branko Bogunović

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.