Nezavisni sindikat Socijalna pravda uputio je Vladi RH i Ministarstvu rada i mirovinskog sustava otvoreno pismo u kojem navode kako su razočarani, povrijeđeni, ali ne i iznenađeni viješću da je Vlada RH popustila pritiscima poslodavaca i da priprema lex specijalis zakon, kojim bi se privremeno, za vrijeme epidemije bolesti COVID-19, uredila određena prava i obveze iz radnih odnosa na drugačiji način.
Tvrde kako je riječ o zakonu kojim bi se poslodavcima tijekom trajanja epidemije omogućilo ukidanje određenih prava radnika uređenih Zakonom o radu, kolektivnim ugovorima, pravilnicima i ugovorima o radu te njihovo uređenje na štetu radnika, a što uključuje gotovo neograničenu mogućnost jednostranog mijenjanja ugovorene plaće, materijalnih prava, radnog vremena, rada na izdvojenom mjestu te naknade plaće zbog prekida rada.
– Stava smo da se postojeća prava i obveze radnika i poslodavaca mogu, ako je nužno, mijenjati jedino u tripartitnom i bipartitnom socijalnom dijalogu i dogovoru o izmjenama ili vremenski ograničenom mirovanju pojedinih prava i obveza utvrđenih važećim propisima i aktima, a nikako lex specialis zakonom kojim bi se ta prava i obveze jednostrano narušila na nerazmjernu ekonomsku i socijalnu štetu radnika i u korist poslodavca – navodi se u pismu.
U sindikatu smatraju da bi novi zakon predstavljao presliku zakona donesenih početkom devedesetih godina prošlog stoljeća, kojima je provedena pretvorba društvenog u državno vlasništvo kao priprema pretvorbe društvenog u privatno vlasništvo na način da je odabranim podobnicima omogućeno stjecanje prvog milijuna bez ulaganja i jedne kune vlastitog kapitala. Posljedice provedbe tih zakona su, ističu, trajna i nepopravljiva šteta, značajno veća od štete koja je posljedica ratne agresije i ratnih razaranja.
– Stvarna namjera, svrha i cilj donošenja najavljenog lex specijalis zakona je iskoristiti sadašnje stanje životne i gospodarske ugroze koronavirusom za novi lov u mutnom, odnosno ostvarenje ciljeva dijela gramzivih poslodavaca i stjecanje nekih novih prvih milijuna ili nekih dodatnih milijuna sada i odmah, neovisno o posljedicama po društvenu zajednicu i sve ostale građane. a dugoročno i po njih same, što je u ekonomskoj znanosti poznato kao predatorski kapitalizam – navodi se u priopćenju koje potpisuje Darko Maras, predsjednik Nezavisnog sindikata Socijalna pravda.
VIDEO Premijer Andrej Plenković o gospodarskim mjerama
Kada sam pred neki dan izrekao svoje mišljenje o donošenju diskriminacijskog zakona koji štiti i bogati poslodavce komentar mi je uredno izbrisan.I dalje smatram da je najavljeni zakon štetan za radništvo i vodi u sve veće raslojavanje kako materijalno tako i socijalno.Ovo što je najavljeno vodi u samovolju pojedinaca uzpodršku politike.