Kolumna

Ćirilica je u ratnom sjećanju neodvojiva 
od agresije na Hrvatsku

Foto: Goran Ferbezar/PIXSELL
Ćirilica je u ratnom sjećanju neodvojiva 
od agresije na Hrvatsku
25.09.2013.
u 12:00
Da je ćirilica obično pismo i zakonska obveza, kako tvrdi vlast, onda ćirilične ploče u Vukovaru ne bi ni bile razbijene
Pogledaj originalni članak

Da je ćirilica tek obično pismo, samo zakonska obveza, kako tvrdi milanovićevska vlast, onda ćirilične ploče u Vukovaru ne bi ni bile razbijene, niti bi napetosti glede ćirilice i dalje trajale. Ćirilica nije samo pismo niti jedino problem zakona. Ona je više od toga, simbol koji kod Hrvata izaziva otpor i traumatična sjećanja. Jer, prisutnost toga pisma pratilo je srpsku agresiju na Hrvatsku, uz nazočnost ćirilice srušen je i Vukovar. U hrvatskom kolektivnom pamćenju živa je slika četnika koji u netom okupiranom Vukovaru pod crnom zastavom arlauču što će raditi Hrvatima. Njihove prijetnje odjekivale su ispod crnoga barjaka s mrtvačkom glavom ispisanoga ćirilicom. Ćirilicom su bile pisane ne samo ratne prijetnje nego i presude. Hrvati su zbog toga i ljutiti na premijerovo patogeno tvrdoglavljenje glede uvođenja ćirilice. Ćirilica i narodnjaci prethodili su i pratili srpsku pješadiju i tenkove. Zato u hrvatskom ratnom sjećanju i jesu neodvojivi od agresije na Hrvatsku. Emocije koje stoga i danas kod Hrvata pobuđuje ćirilica i jesu najvećma gorke, traumatične i gnjevne. Pogotovo zbog Vukovara i u Vukovaru.

Oružani napad na Hrvatsku još nije bio ni počeo, a po hrvatskim cestama, ogradama i kućama, gdje god su Srbi bili većina, četnikoidi su ćirilicom ispisivali: četiri S, SAO Krajina i Ovo je Srbija. Zar su na vukovarskim kućama slične poruke bile pisane latinicom? Usprkos svemu tome, vlast Zorana Milanovića ustrajno nastavlja tupiti (kao i u slučaju Perković) na ćirilici jedino kao “zakonskoj obvezi”. Ta se, pak, “zakonska obveza” možda temelji i na nepouzdanim vukovarskim statističkim podacima. Čak i da jest broj Srba točan, što njima može toliko značiti ćirilica ako je ne prihvaćaju većinski Hrvati i ako će to Srbima onemogućavati mirni suživot? Da je u Vukovaru nakon rata provedena reintegracija samo nekoć mobiliziranih, koji nemaju ratne krivnje, a ne i ratnih dobrovoljaca koji su u ratu nad Hrvatima počinili zločine, ni naprasno uvođenje ćirilice ne bi izgledalo tako neprirodno, nasilno pa i groteskno. Tada se ne bi događalo da za okupacije silovane Vukovarke u svome gradu i danas sreću svoje nekažnjene silovatelje! Ne bi se događalo da obitelji ubijenih ne znaju gdje su žrtve zakopane!

U Hrvatskoj glede rata postoji zavjera šutnje i kod običnih Srba i kod njihovih političkih predstavnika. Već i samo pozivanje tih “profesionalnih Srba” na neke srpske povijesne osobe izaziva sumnjičavost Hrvata. Tako je, primjerice, i s nagradom “Svetozar Pribićević”.

Jedino se ne zna najbitnije, na kojega se Pribićevića misli, na ranoga ili kasnoga, žestokoga i beskrupuloznoga unitarista i ujedinitelja sa Srbijom ili kasnoga Pribićevića, partnera hrvatskoga pučkoga tribuna Stjepana Radića i protivnika beogradskog centralizma kralja Aleksandra? Istovremeno nema ni spomena velikoga austrijskoga feldmaršala Svetozara Boroevića von Bojne, možda i najvećega vojskovođe iz Prvoga svjetskoga rata, banijskoga dječačića koji je postao najvažnijim carskim časnikom, jedinim austrijskim feldmaršalom koji nije bio germanskoga podrijetla. Možda i zbog toga što je Boroević bio pravoslavac, ali politički Hrvat!? Nema ni spomena skladatelja hrvatske himne Josip(f)a Runjanina!?

Čudno je to, jer upravo su njih dvojica, povijesne ličnosti, porijeklom Srbi, a politički Hrvati, koji su značajni i za Srbe i za Hrvate, mogli biti njihova poveznica. Potisnut je i veliki znanstvenik Nikola Tesla, također značajan i za jedan i za drugi narod. Čak ako su komunistički ideolozi i izmislili krilaticu “Jednako se ponosim svojim srpskim rodom i hrvatskom domovinom”, to je još uvijek najdojmljivija i najuspješnija definicija rodoljublja i domoljublja, prihvatljiva i Hrvatima i Srbima. Da je i s hrvatske i srpske strane bilo više promicanja takvih osoba važnih i jednome i drugome narodu, možda bi i odnos Hrvata i Srba u poratnoj Hrvatskoj mogao biti bolji i iskreniji, a ćirilica manji problem nego što jest.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.