Špijuniranje

Čitanje SMS-ova i prisluškivanje moguće i ako je mobitel isključen

Foto: Arhiva VL
Čitanje SMS-ova i prisluškivanje moguće i ako je mobitel isključen
Autori vwm, tib
19.10.2010.
u 15:26
Vještak Đuro Lubura: Da bi se softver instalirao na "žrtvin" mobitel, mora biti u posjedu stručne osobe nekoliko minuta
Pogledaj originalni članak

Tragom izjave Damira Polančeca o tome da je Vladimir Šeks, potpredsjednik Hrvatskog sabora, tijekom razgovora s njim ostavljao mobitele u drugoj sobi u strahu od prisluškivanja, istražili smo je li ono što mnogi smatraju paranoičnim opravdan oprez. Ne ulazeći u razloge zbog kojih bi sudionici političkog života trebali strahovati od otkrivanja njihovih tajni, činjenica je da je gašenje mobitela kao mjera opreza postalo urbana legenda.

Đuro Lubura, stalni sudski vještak za mobilne komunikacije, potvrđuje da doista postoje programi koji se instaliraju na mobilni telefon i omogućavaju prisluškivanje tako da se mogu nadzirati razgovori u prostoriji u kojoj se nalazi mobitel čak i u stanju mirovanja, kao i čitanje SMS-ova.

 Da bi se softver instalirao na "žrtvin" mobitel, ističe Lubura, mora biti u posjedu stručne osobe nekoliko minuta. Nakon instalacije i pokretanja nije ga na jednostavan način moguće otkriti. No, stručnim pregledom i analizom telekomunikacijskih podataka iz ispisa odlaznih i dolaznih poziva ponekad se može rekonstruirati i dokazati nezakonito prisluškivanje.

Na žalost, dio ovih softvera radi tako da je znatno otežano dokazivanje jer se cijeli promet odvija preko mobilne podatkovne mreže tj. interneta.

Upoznati s tim, brojni poslovnjaci u inozemstvu već godinama, a sve ih je više i u Hrvatskoj, ne samo da gase mobitele tijekom povjerljivih razgovora nego vrlo često vade i baterije iz njih.

Na internetskim stranicama prilično je jednostavno doći do softvera za prisluškivanje, a cijena mu je oko deset tisuća kuna. Jedna je od adresa za kupnju softvera “spy phone” i www.007.com.hr/spyphone.html. U trenutku uspostave razgovora, taj špijun šalje SMS-poruku te pozivom na mobitel koji ne zvoni i neće biti zabilježen u memoriji – slušanje može početi. Autori se ograđuju tek naznakom da ovakvo prisluškivanje nije namijenjeno nelegalnom djelovanju te da osoba kojoj se daje “prerađeni” mobitel mora biti upoznata s djelovanjem softvera. Ne može se ne primijetiti, upozorenje djeluje prilično neuvjerljivo.

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

DU
Deleted user
12:14 24.11.2011.

19.10.2010. u 18:48h Stjef je napisao/la: Od kud je izvučen naslov? Koliko vidim čovjek je rekao da je softwareski moguće prisluškivati mobitel u stanju mirovanja (stand by), a ne dok je isključen. Kaj je VL primio nove radne snage sa Indexa i JL? /* */ Koliko znam, najveći broj mobitela ima mogućnost hitnog poziva (emergency call) koji se može izvesti i bez baterije (neznam i ne tvrdim da ta mogućnost postoji na svim mobitelima), dakle istinsko gašenje kod takvih mobitela zapravo ne postoji, postoje dva stupnja stanja mirovanja.

RI
ribarpalunko
16:04 19.10.2010.

Ovaj članak je ustvari prikriveno oglašavanje.

OB
-obrisani-
17:32 19.10.2010.

19.10.2010. u 16:04h ribarpalunko je napisao/la: Ovaj članak je ustvari prikriveno oglašavanje. +++++++++++++++++ Koga ili čega ?