Kroz nosnu šupljinu

Cjepivo za covid: Britanci volontere planiraju namjerno zaraziti koronavirusom

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Ilustracija za cjepivo protiv koronavirusa
Foto: Reuters/PIXSELL
Cjepivo
Foto: Reuters/PIXSELL
Cjepivo
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Ilustracija za cjepivo protiv koronavirusa
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Ilustracija za cjepivo protiv koronavirusa
20.10.2020.
u 13:01
"Nekoliko desetaka dobrovoljaca može nam pružiti vrlo jasne informacije o tomu hoće li i kako cjepivo djelovati, dajući nam vrijedne podatke o tijeku istraživanja", rekao je prof. Openshaw.
Pogledaj originalni članak

Britanska vlada u utorak je priopćila da će podržati svoje znanstvenike koji u sklopu testiranja cjepiva za covid-19 planiraju mlade i zdrave dobrovoljce namjerno zaraziti virusom kako bi ubrzali njegov razvoj. 

Britanski znanstvenici istraživanje su predstavili kao prvo takvo na svijetu.

Cilj istraživačkog tima koji vodi londonski Imperial College je, upotrebom strogo kontroliranih doza virusa otkriti najmanju količinu virusa potrebnu za izazivanje infekcije covidom-19 na manjim skupinama zdravih mladih volontera u dobi od 18 do 30 godina, kod kojih je rizik od teških posljedica najmanji, rekla je vlada.

Cilj ove faze je utvrditi kolika količina virusa uzrokuje simptome kod neke osobe, objavio je Imperial College na svojoj internetskoj stranici.

Nakon toga će se proučavati "na koji način djeluje cjepivo u zaustavljanju ili sprečavanju razvoja covida-19 te će se pratiti imunološka reakcija organizma".

"Prioritet nam je sigurnost volontera", rekao je dr. Christ Chiu, koji vodi istraživanje.

"Moj tim izvodi slične studije s respiratornim virusima već više od deset godina. Nijedna studija nije u potpunosti bez rizika, no zajedno s partnerima iz programa Human Challenge predano ćemo raditi na tomu da zajamčimo što manji rizik". 

Dobrovoljci će biti zaraženi "kroz nosnu šupljinu, prirodnim putem" kojim virus ulazi u organizam, rekao je za BBC Radio 4 Peter Openshaw, profesor eksperimentalne medicine na Imperial Collegeu koji sudjeluje u studiji. 

"Velika je stvar u ovakvim dobrovoljnim istraživanjima to što svakog volontera možemo vrlo pažljivo pratiti, ne samo za vrijeme infekcije, već i prije njezine pojave, a u mogućnosti smo pozorno pratiti i što se događa u svakoj fazi razvoja bolesti, uključujući i onu koja prethodi razvoju simptoma”, pojasnio je.

Volonteri će u laboratoriju morati boraviti dva i pol tjedna, "kako bismo im uzeli uzorke i vrlo pozorno nadzirali njihovo stanje", rekao je.

"Zbog golemog broja informacija koje dobivamo tijekom studije, ovakvo istraživanje omogućuje nam rad na puno manjem broju pacijenata nego što je to slučaj u kliničkim ispitivanjima cjepiva, u kojima sudjeluje i više tisuća dobrovoljaca."

Reuters piše da bi u ranoj fazi ovog istraživanja moglo sudjelovati 90 volontera.

"Nekoliko desetaka dobrovoljaca može nam pružiti vrlo jasne informacije o tomu hoće li i kako cjepivo djelovati, dajući nam vrijedne podatke o tijeku istraživanja", rekao je prof. Openshaw.

Britanska vlada je potvrdila da će u studiju, koju će provesti londonski Imperial College u suradnji s tvrtkom za laboratorijska istraživanja hVIVO i zakladom Royal Free London NHS Foundation Trust, uložiti 33,6 milijuna funti (43,5 milijuna USD). 

Odobre li je regulatori i odbor za etička pitanja, studija bi mogla započeti u siječnju, a njezini rezultati očekuju se do svibnja 2021., rekla je vlada.
 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

MA
Matrix5
18:34 20.10.2020.

Iako su volonteri to je veliki rizik

SI
sisavac
13:40 20.10.2020.

njihovi rezultati neće imati gotovo nikakvu vrijednost. ono što bi nešto značilo, bili bi podaci kolka je ta količina virusa koja uzrokuje ozbiljne probleme i inače bolesnima, znači, ići ciljano na šećeraše, tlakaše, bubrežne... al to neće raditi, jer je preopasno. oni će se baviti zdravima. baš je super ta nova znanost. 10 mjeseci se zna za virus, ima se njegov dnk, tj. rnk. i dalje nikakvog pomaka. pa kome i za što se plaćaju tolki novci, zdravstvu?! za što? najviše što su sposobni reći je niz nesuvislih riječi, tipa smatra se, mislimo, nadamo se, ukazuje se, možda, ne znamo... baš me zanima koje rasne skupine će zaraziti, čistokrvne engleze, ili većinsko stanovništvo londona, pakistance i indijce?