INTERVJU: GORDAN GRLIĆ RADMAN

'Članstvo u OECD-u jamstvo je sigurnosti za gospodarstvo, a blokirati nas neće nitko'

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Gordan Grlić Radman, ministar vanjski i europskih poslova
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Gordan Grlić Radman, ministar vanjski i europskih poslova
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Gordan Grlić Radman, ministar vanjski i europskih poslova
13.09.2024.
u 16:09
Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman o važnosti ulaska u globalno jaku organizaciju – od osam zemalja koji su trenutačno u procesu pristupnih pregovora, Hrvatska je u njemu najkraće i stojimo najbolje
Pogledaj originalni članak

Nakon ulaska Hrvatske u punopravno članstvo NATO-a 2009., ulaska u EU 2013., u Schengen i Eurozonu 2023., Hrvatskoj je ostala još jedna vrlo posebna integracija čiji punopravni član želi postati. Vlada premijera Andreja Plenkovića, još od njegova prvog mandata, istaknula je kao cilj i dovršetak integrativnih procesa ulazak u Organizaciju za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD). Samo je 38 država svijeta u članstvu OECD-a, postupak ulaska dugotrajan je i zahtjevan, a od naših susjeda u OECD-u su Mađarska, Slovenija i Italija. Iz redova članica EU članice OECD-a nisu Hrvatska, Rumunjska, Bugarska, Cipar i Malta. No čini se da je Hrvatska pri kraju tog puta. Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman, koji je ujedno i glavni pregovarač u procesu, objašnjava zašto nam je to važno i kako će to članstvo popraviti status Hrvatske te što će ono značiti za njezin kreditni rejting i kompetitivnost.

Što Hrvatska treba učiniti da postane članica OECD-a?

Hrvatska je u poodmakloj fazi procesa pristupanja OECD-u i kada se uspoređujemo s pet zemalja koje su u isto vrijeme započele pregovarački proces, mi smo doista na vrhu što se tiče dinamike praćenja i usvajanja. Računamo da bi nakon ekonomskog pregleda, koji bi bio do konca iduće godine, tijekom 2026. postali članica OECD-a. U okviru tog pristupnog procesa Hrvatska se ocjenjuje i usklađuje s najnaprednijim svjetskim politikama i praksama u nizu područja, a ocjene usklađenosti RH donose se kroz 25 odbora OECD-a i 26 supsidijarnih tijela unutar ovih odbora, a koji ocjenjuju usklađenost Republike Hrvatske s 267 pravnih instrumenata OECD-a i ključnih načela koji su primjenjivi za naš ulazak u OECD.

Kako stojimo u pristupnom procesu?

Jako dobro. Završili smo posao pred 14 od 25 odbora i 13 od 26 supsidijarnih tijela. Očekujem da bismo do kraja iduće godine mogli završiti tehnički dio pristupnog procesa i tijekom 2026. postali članica OECD-a. Međutim, iako izvrsno napredujemo, još puno posla je pred nama te svaki dan imamo koordinacijske sastanke i aktivnosti u svrhu provođenja reformi i skorog ulaska u OECD.

Kako mislite da stojimo jako dobro kad na stranicama OECD-a imamo usvojeno najmanje pravnih instrumenata od zemalja koje su s nama započele pristupni proces?

Važno je reći da bez obzira na formalno usvajanje nekog pravnog instrumenta OECD-a, države pristupnice pred odborima OECD-a ponovno prolaze provjere usklađenosti s tim instrumentima. U tom smislu, za pristupni proces nije važan broj instrumenata kojima smo pristupili, već broj pozitivnih ocjena odbora, a u tome Hrvatska prednjači u pristupnom procesu. Popis pravnih instrumenata OECD-a kojima su države pristupile važan je bio kad se prije početka pristupnog procesa gledalo koliko koja država surađuje s OECD-om, i, istina, između šest država koje su zajedno započele pristupni proces 2022. Hrvatska je bila na začelju. Hrvatska je, naime, 2017. izrazila interes za članstvo u OECD-u, dolaskom naše Vlade. Pojedine zemlje poput Brazila, koji je započeo pristupni proces s nama, ili Indonezije koja tek započinje pristupni proces OECD-u, su zemlje partneri OECD-a od 2007. i očekivano je da su surađivale intenzivnije. Međutim, ono što smo mi učinili u ove dvije godine pristupnog procesa za svaku je pohvalu. Naime, odlučnošću, dobrom organizacijom i predanim radom postali smo lider u ovom pristupnom procesu.

POVEZANI ČLANCI:

Vlada treba riješiti jednadžbu:

Proizvođačke cijene hrane pale, a potrošačima porasle, zašto?

U Njemačkoj je dobro ako bude jedan posto rasta. Austrija će biti na 0,3, a Italija na 0,7. Ta situacija kod njih znatno utječe i na našu proizvodnju i izvoz. Mi, naravno, želimo poticati naše izvoznike, ali oni nerijetko ovise o vanjskim faktorima, a ova energetska kriza kroz koju svijet prolazi, mahom zbog ruske agresije na Ukrajinu, imala je velike posljedice na svjetsko gospodarstvo – kazao je premijer Plenković.

Koje su koristi od OECD-a kad trošimo toliko energije na ulazak?

Svakako nam je potrebno. Ne bismo išli u ovaj proces da to ne donosi koristi za naše građane i gospodarstvo, odnosno državu u cjelini. Postoji niz direktnih i indirektnih koristi našeg članstva u OECD-u, a i samog pristupnog procesa.

Što će to u praksi značiti za običnog čovjeka i za gospodarstvo?

Članstvo u OECD-u pozitivno će utjecati na gospodarski rast, a time i na daljnje povećanje standarda građana. Njime je cijela Hrvatska na dobitku. Ulazak u OECD znači daljnju podršku reformama i unapređenju sustava u nizu segmenata, od zaštite okoliša, otpada, školstva, zdravstva, financija, gospodarstva, tržišnog natjecanja, poljoprivrede, trgovine, graditeljstva, brodogradnje, industrije, inovacija do prometa, transporta i svega drugoga. Ono što je kvaliteta OECD-a je rasprava i doprinos na stručnoj razini u nizu politika koje se tiču svakodnevnog života građana i gospodarstva.

Za studente i naše stručnjake članstvo u OECD-u znači pristup još jednoj cijenjenoj međunarodnoj organizaciji, što kroz stručnu praksu, što kroz zaposlenje ili razmjenu znanja i iskustva te, što je najvažnije, dostupnost analiza i statističkih podataka. OECD je jedan od najvećih i najpouzdanijih svjetskih izvora međunarodno usporedivih ekonomskih statistika. Politički članstvo znači dodatno jačanje veza s najrazvijenijim zemljama svijeta. Znači mogućnost razmjene iskustava u donošenju novih politika. Za javnu administraciju ovo je odlična platforma za razmjenu iskustava s kolegama na stručnoj razini u područjima u kojima djeluju, odnosno odlična platforma za daljnje jačanje naše administracije.

Kako sam slogan OECD-a glasi "Better Policies for Better Lives", odnosno "Bolje politike za bolje živote", to je zapravo bit i suština OECD-a, kako na temelju detaljnih stručnih analiza i rasprava te razmjene iskustava usvojiti preporuke, odnosno pravne instrumente (tzv. pravna stečevina OECD-a) koje će u različitim područjima predložiti najbolje prakse i najviše standarde za rast gospodarstva i društva, i u konačnici, dobrobit naših građana.

S članstvom u EU bilo se jednostavnije identificirati jer je svatko mogao pronaći prostor za sebe kroz europske fondove, a ovdje toga nema. Kako će gospodarstvo prepoznati koristi od OECD-a?

Ulazak podrazumijeva implementaciju brojnih reformi kojima će se postići jačanje institucija i pravne sigurnosti građana i gospodarstvenika, što je važno i za daljnje poboljšanje investicijske klime. Članstvo će pojačati i dobru reputaciju Hrvatske u svijetu, a time je učiniti i atraktivnijom za strane ulagače. U travnju sam bio u posjetu Kanadi i u razgovoru s ministricom vanjskih poslova Mélanie Joly, a svaki posjet koristim i za lobiranje za podršku našem ulasku u OECD, ona mi je rekla da njihovi gospodarstvenici, kada žele ulagati u neku zemlju, najprije pitaju je li ta zemlja članica OECD-a. To je, dakle, određeno jamstvo sigurnosti.

Kada smo ušli u EU i eurozonu, kreditni rejting Hrvatske se poboljšao, kako će prema procjenama utjecati ulazak u OECD na rejting zemlje?

Vjerujemo da će se ulazak u OECD pozitivno odraziti u pogledu kreditnog rejtinga zemlje. To se osobito osjetilo nakon ulaska u europodručje kada je Hrvatska dobila najvišu investicijsku razinu kreditnog rejtinga dosad.

Mađarska i Slovenija ušle su u OECD prije nas, koliko je u njihovu slučaju članstvo bilo korisno?

Te su zemlje ušle prije nas, Mađarska 1996., a Slovenija 2010. Vjerujem da je članstvo u OECD-u koristilo i Mađarskoj i Sloveniji, zato su ulazile u OECD, kao što smo i mi danas u procesu ulaska. OECD je odlična organizacija.

Što je još otvoreno u pregovorima?

Preostale su nam rasprave na teme poput investicija, trgovine, poljoprivrede, korporativnog upravljanja, obrazovanja, fiskalnih pitanja, zaštite okoliša, kemikalija i biotehnologije te drugi ekonomski pregled.

Jedna od većih reformi je i zakon o pravnim osobama u vlasništvu države?

To je važna reforma u upravljanju javnim poduzećima, koju priprema Ministarstvo financija. Trenutačno su u završnoj fazi izrade novog zakonodavnog okvira kojim će se uspostaviti primjereni mehanizmi za aktivnije upravljanje javnim poduzećima. Utvrdit će se vlasnička politika, profesionalizirati rad uprave, povećati transparentnost rada, kao i proces odabira čelnih ljudi poduzeća. Ovo je važan reformski paket koji je vezan i uz naš pristupni proces OECD-u. Bitno je naglasiti da je u sklopu projekta financiranog od EU OECD pružao tehničku pomoć u izradi pravnog okvira.

POVEZANI ČLANCI:

Zašto taj proces tako dugo traje?

Ne traje dugo, s obzirom na to koliko široka područja pokriva OECD. Mi smo u pristupnom procesu tek 2 godine. Smatram da ćemo među 8 država koje su trenutačno u pristupnom procesu, završiti pristupanje i postati članica OECD-a u rekordnom roku. Hrvatska prednjači u pristupnom procesu.

Naš put u OECD već su kočili Mađari i Slovenci, a odluka mora biti jednoglasna; postoji li mogućnost da se takvo što ponovi, da nas neka članica blokira?

Ne mislim da je to izgledno. Hrvatska je već 11 godina članica EU, članica smo NATO-a, nikada kao do sada jedinstvo zemalja koje dijele iste vrijednosti nije bilo toliko poželjno, a mi dijelimo iste vrijednosti. Ono što smo uspjeli izgraditi sve ove godine jest kultura osvješćivanja da podržavamo jedni druge, to je pitanje solidarnosti. U ove dvije godine nismo ni vidjeli takvu mogućnost. Bez obzira na to što možda s nekim zemljama imamo neka otvorena pitanja, to se rješava se bilateralno.

Drugim riječima, dinamika pregovora i ulaska ovisit će ponajviše o nama?

Sigurno. Mogu sa sigurnošću reći da imamo potporu svih članica OECD-a.

Može li netko u Hrvatskoj blokirati ulazak?

Ne. Najprije, to nije politička organizacija i pristupanjem se ne gubi ništa od suvereniteta, a što je najvažnije, nitko i nije protiv toga. Ulazak u OECD podupiru i oporba, i sindikati i poslodavci, nitko nije protiv. 

GALERIJA Vladin paket pomoći građanima

Foto: Vlada RH
Foto: Vlada RH
Foto: Vlada RH
Foto: Vlada RH
Foto: Vlada RH
Foto: Vlada RH
Foto: Vlada RH
Foto: Vlada RH
Foto: Vlada RH
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Zagreb: Sjednica Vlade RH u NSK
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Zagreb: Sjednica Vlade RH u NSK
Foto: Zeljko Hladika/PIXSELL
Zagreb: Održana 19. sjednica Vlade RH

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

IC
ICCO
17:33 13.09.2024.

Mr Bean.

Avatar Gyam
Gyam
20:32 13.09.2024.

A uvjet, UCJENA za primanje u OECD je uvođenje poreza na nekretnine.

Avatar Asterix
Asterix
19:29 13.09.2024.

Pored ovoliko pročitanih knjiga očekivalo bi se bolje slaganje rečenica.