Riječka podružnica Croatia osiguranja, priopćeno je u petak iz ove državne tvrtke, pokrenut će i vlastite interne provjere kako bi se ustanovile eventualne nepravilnosti u njezinu radu. Reakcija je to pošto je policija u koordinaciji sa Županijskim državnim odvjetništvom u Rijeci počela kriminalističko istraživanje u toj tvrtki zbog sumnji u zloporabu položaja i ovlasti pri likvidaciji šteta.
Višemilijunska šteta
Policija je u četvrtak iz riječke podružnice odnijela veću količinu dokumentacije u vezi sa spomenutim sumnjivim poslovima. Iako je u javnost već procurila neslužbena informacija da su direktor riječkoga Croatia osiguranja Ivan Vanja Frančišković i još nekoliko osoba pod istragom, preuranjeno je govoriti o krajnjem ishodu tek započeta posla policije i ŽDO-a.
Prema trenutačnim informacijama kojima raspolažu tijela kaznenog progona, navodno je na različite načine, uglavnom krivotvorenjem dokumentacije te naknadnim sklapanjem polica osiguranja te uvećanim ili pak dvostrukim isplatama odšteta Croatia osiguranje oštećeno za 30 do 100 milijuna kuna.
Doznali smo da su policajci Odjela gospodarskoga kriminaliteta PU primorsko-goranske zbog toga izuzeli sve dokumente o pojedinim isplaćenim štetama po policama osiguranja. Na upit Večernjeg lista iz Službe za korporativne komunikacije Croatia osiguranja stiglo je priopćenje u kojem potvrđuju da su policiji, u sklopu kriminalističkog istraživanja koje se provodi, predali svoju službenu dokumentaciju vezanu uz određene štetne događaje fizičkih i pravnih osoba isplaćene u riječkoj podružnici.
Provođenjem internih provjera, navode, žele s policijom ustanoviti činjenično stanje vezano za napise u medijima. Ističu da je Croatia osiguranje aktivno u nacionalnom programu borbe protiv korupcije u čijoj provedbi surađuje s MUP-om i Državnim odvjetništvom.
Direktor šuti o svemu
Prema nekim informacijama, Ivan Vanja Frančišković "zanimljiv" je tijelima kaznenog progona jer je, navodno, zbog svoje funkcije u tvrtki, bio upućen u sve sporne poslove te u njima, prema nekim spoznajama, kao stručnjak za pomorsko osiguranje i sudjelovao.
Objasnio je da medijske napise ne može komentirati. Među sumnjivim poslovima spominju se isplata štete brodogradilištu "Viktor Lenac" za potonuli Dok 7 2007. godine od 10 milijuna kuna, ali i požari u kojima je 2002. godine u tom brodogradilištu dva puta gorio jedrenjak Sea Cloud, koji je ondje bio na remontu, te isplata višemilijunske odštete za kuću-hotel Rudolfa Sindičića na otoku Krku.
Otimacina se nastavlja. Do kosti ce mo je oglabati, do kosti. Idemo dalje.