Pobuna

Čokolino će proizvoditi samo 300 metara od nove termoelektrane!

Foto: VL
Čokolino će proizvoditi samo 300 metara od nove termoelektrane!
02.07.2010.
u 08:17
Najava gradnje elektrane u Friščićevu Koprivničkom Ivancu uzbunila stručnjake iz “njegove” kompanije.
Pogledaj originalni članak

Je li šef HSS-a Josip Friščić spreman žrtvovati interese Podravke da bi stranačkome kolegi Borislavu Hrlecu, članu glavnoga odbora stranke, i navodnim njemačkim investitorima omogućio gradnju termoelektrane na drvni otpad u svojemu Koprivničkom Ivancu, svega tristotinjak metara od pogona u kojima se proizvode vegeta, juhe, dječja hrana i lijekovi – pitanje je koje ovih dana uzbunjuje lokalnu javnost.

Ključ u bravu
Investicija od 80-ak milijuna eura prikazana je kao ekološka, neškodljiva za okoliš i kao  projekt koji će otvoriti 600 novih radnih mjesta. Drvna sječka, koja sada propada u šumama, bit će gorivo za proizvodnju “zelene” struje, to će se uklopiti u zahtjeve EU da Hrvatska poveća proizvodnju energije iz obnovljivih izvora i svi će biti zadovoljni - prezentirao je HSS-ov lobi taj projekt, a kao krucijalni dokaz da je “sve čisto” spominjao je sličnu takvu termoelektranu u središtu Beča.

Međutim, nakon što su Podravkini stručnjaci pomnije analizirali studiju utjecaja na okoliš, koju je dao izraditi njemački investitor, tvrtka E2-Energy, odaslali su alarmantan zaključak - ako se takav projekt realizira, vodeća hrvatska kompanija isti čas može staviti ključ u bravu!

– Lokacija termoelektrane neprihvatljiva je za prehrambenu i farmaceutsku industriju ako Podravka želi zadržati certifikate koji su nužni za izlazak na domaće i međunarodna tržišta – siže je njihove analize.

Izvor iz Podravke, s kojim smo danas razgovarali, tvrdi kako je priča o termoelektrani nalik bečkoj čista laž.

– Riječ je o jeftinijoj varijanti elektrane, koja nije u skladu s europskim normama. No, da je i kvalitetno riješeno zbrinjavanje pepela koji preostane nakon spaljivanja drvnog goriva, dovoljno je da netko od naše konkurencije snimi termoelektranu nadomak naših pogona dječje hrane i to negdje objavi. Pitam vas koja bi majka nakon toga kupila čokolino? – kazao je naš sugovornik.

Sumnje i zbog goriva
Čitava priča dodatno je garnirana sumnjom da njemački investitor računa na gorivo iz regionalnog centra za gospodarenje otpadom, koji se planira sagraditi u blizini termoelektrane, također na području Friščićeve općine Koprivnički Ivanec.

– Upitna je opskrba isključivo drvenom sječkom, što izaziva opravdanu sumnju da će se upotrebljavati i druge vrste goriva, s obzirom na to da nema dovoljno drvene sječke na području koje se navodi kao njezin izvor – zaključili su Podravkini stručnjaci.

Izvor iz vrha koprivničke kompanije ustvrdio je kako nitko ne bi imao ništa protiv toga da se termoelektrana sagradi na udaljenosti od kilometra i pol od njihovih pogona, pod uvjetom da “do zareza” udovolji europskim normama.

Odluka o tome hoće li se termoelektrana graditi na puškomet od proizvodnje vegete i dječje hrane u rukama je Ministarstva graditeljstva i zaštite okoliša. Koprivničko-križevački župan Darko Koren (HSS) danas je kazao kako je i Županija poslala primjedbe slične onima Podravkinih stručnjaka.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 15

VI
vidovit
16:44 02.07.2010.

tisuče radnih mjesta su izgubljena samo radi PODRAVSKE JALI.Gospodo vladajuči Pucajte.UZ put Poruka gospodinu Friščiču MIJENJATE SADAŠNJEG župana dok sam htel sa vama razgovarati jednostavno me je steral sa riječima da čekam u BUSIJI.

KA
kamenac
10:02 02.07.2010.

ajme, pa čemu uzbuna... podravka će ovime dobiti džabe mogućnost proizvodnje još jednog proizvoda: čokolina s okusom drvne sječke. njam, njam...

AN
ANNY
13:24 02.07.2010.

Već se nekoliko dana piše o toj problematici.Potpuno se slažem da novinar nema pojma o čemu piše i zato bolje za čitatelje da ne piše o nečem što nema pojma. Nismo baš mi čitatelji takvi neznalice, da ne poznajemo moderne tehnologije pridobivanja energije, samo se pitam da li je u tom slučaju ponovno prisutna politička provokacija. Sigurno je , a to ne dovodi nikamo.