Zna se vrlo dobro što treba popravljati u hrvatskom zdravstvu kako bi ono bilo učinkovitije, no čini se da baš politika koči te promjene, zaključilo bi se iz sučeljavanja predstavnika četiriju političkih opcija koji su jučer, u organizaciji Liječničke komore, predstavljali programe i rješenja za zdravstveni sustav koja će, pobijedi li, provoditi njihova stranka.
– Inzistirat ćemo na samoodrživosti sustava, za novac koji imamo to je moguće. Učinkovitost mora biti bolja – kazao je prof. Velimir Danko Vrdoljak, predsjednik SDP-ova Savjeta za zdravstvo, zamjerivši da se posljednje četiri godine uz najviše novca u zdravstvu dosad palo na svim razinama.
Prof. Ante Ćorušić iz HDZ-ova Savjeta uzvratio je da se nikad toliko novca nije usmjerilo u liberalizaciju lijekova i da preživljavanje onkoloških pacijenata ovisi o tumorskom sijelu i instituciji koja pacijenta liječi. Navodeći što treba osigurati za ostanak liječnika, Ćorušić je naveo veće plaće, bolje uvjete rada i prestanak klijentelističko-nepotističkog sistema zapošljavanja u hrvatskim bolnicama.
– Točno, ne bih bio ravnatelj Rebra da nisam u HDZ-u, ali na tom treba stati i šefove klinika i zavoda ne dopuštam birati stranački – kazao je Ćorušić.
– Političko kadroviranje je rak-rana društva – ustvrdio je dr. Ivan Bekavac iz Mosta istaknuvši da se po modelu političke kontrole javnog zdravstva posluje sve vrijeme, dok o zdravstvenim ishodima, ključnom mjerilu učinkovitosti, ne znamo ništa.
Prof. Milan Vrkljan iz Domovinskog pokreta iznio je kako bi oni uspostavili mentorski sustav pet KBC-ova nad općim i županijskim bolnicama kako se ne bi dogodilo da, npr., Dubrovnik godinama nema dijabetologa, već bi za dijabetološku skrb tamo bila odgovorna mentorska bolnica.