Dan državnosti

Čović: 'Poštujemo punu ravnopravnost tri konstitutivna naroda u izgradnji bolje budućnosti za sve'

Foto: Denis Kapetanovic
Mostar: 32. obljetnica utemeljenja Hrvatske zajednice Herceg-Bosne
Foto: Denis Kapetanovic
Mostar: 32. obljetnica utemeljenja Hrvatske zajednice Herceg-Bosne
25.11.2023.
u 16:43
U većinskim hrvatskim sredinama ovaj je datum neradni dan, no uopće se ne obilježava posebnim manifestacijama.
Pogledaj originalni članak

Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH i tamošnjeg HDZ-a BiH Dragan Čović pozvao je na izgradnju ‘europske BiH’ s ravnopravnim konstitutivnim narodima u povodu Dana državnosti koji se u subotu posebno ne obilježava na većinskim hrvatskim područjima osim što je taj dan neradni.

U objavi na svom nalogu na društvenoj mreži X Čović je naveo kako se obilježavanjem Dana državnosti potvrđuje nepokolebljiva predanost Hrvata izgradnji ’stabilne, napredne i europske BiH’.

POVEZANI ČLANCI:

“Poštujemo punu ravnopravnost tri konstitutivna naroda u izgradnji bolje budućnosti za sve”, stoji u objavi na Čovićevu profilu na mreži X. 

Hrvatske stranke u BiH godinama upozoravaju da Hrvati nisu ravnopravni s druge dva naroda u toj zemlji. Srbi imaju vlastiti entitet - Republiku Srpsku, a Bošnjaci preglasavaju manje brojne Hrvate na području Federacije BiH birajući im predstavnike u vlasti. U spomen na Zasjedanje antifašističkog vijeća narodnooslobodilačke borbe (ZAVNOBIH)  25. studenog 1943. godine, taj se datum obilježava tek u jednome dijelu zemlje, uglavnom u dijelu Federacije BiH gdje su Bošnjaci većina.

U većinskim hrvatskim sredinama ovaj je datum neradni dan, no uopće se ne obilježava posebnim manifestacijama. Istodobno, u Republici Srpskoj ne priznaju 25. studenog kao Dan državnosti BiH. Vlasti RS-a zabranile su održavanje skupova tim povodom u Mrkonjić Gradu gdje je 25. studenog 1943. održano prvo zasjedanje ZAVNOBIH-a te je prihvaćena rezolucija koja poziva na jednakopravnost triju naroda i očuvanje BiH u okviru nove Jugoslavije. Zbog prijepora u BiH nije usvojen Zakon o državnim praznicima, pa je obilježavanje ZAVNOBIH-a zaostalo iz vremena bivše državne zajednice. 

NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

XM
Xman
23:26 25.11.2023.

Kad ce se Hrvati rijesiti ovog mafijasa ,dobro se on obogatio od kada je u politici.

KR
Krotila2
18:55 25.11.2023.

Herceg ⚔️ Bosna

DU
Deleted user
18:50 25.11.2023.

ravnopravnost svih građana različitih naroda bi trebala osigurati da svaki glas vrijedi isto te je jasno da ne može jedan hrvatski glas na izborima vrijediti kao dva bošnjačka. Bošnjački glas je veliki upitnik jer tko je zapravo bošnjak. Ako je netko islamske vjeroispovijesti ne znači da je bošnjak, to može biti i srbin i hrvat kojemu je neki predak promjenio vjeru. pa nisu bošnjaci pali sa marsa, ako su te prostore nastanjivali srbi i hrvati prije najezde turaka ostali su isto hrvati i srbi ali su prihvatili islam, to su takozvane poturice. Vrlo mali broj turaka je doselio na balkan. U ono doba nije bilo političkih stranaka već su ljudi mjenjali vjeru kako bi olakšali život i plaćali manji porez tj danak. ukrattko bošnjački narod je izvedenica od srba i hrvata poturica ali lijepše zvuči jer nisu bili omiljeni u prošlosti zbog prevrtljivosti. kako ćeš im vjerovati ako su i vjeru mjenjali iz interesa