Osim problema s disanjem i cijelim respiratornim sustavom, COVID-19 donosi još jedan vrlo ozbiljan problem, a riječ je o iznenadnim moždanim udarima među mlađim osobama, u 30-im i 40-im godinama, koje inače ne pate od većih zdravstvenih tegoba.
Ovo otkriće rezultat je istraživanja koje su proveli američki neurokirurzi iz poznate bolnice Mount Sinai u New Yorku. Dr. Thomas Oxley, neurokirurg koji radi u ovoj zdravstvenoj ustanovi, naveo je pet slučajeva moždanih udara među mlađim pacijentima oboljelima od COVID-19, koji pri tome nisu imali teže simptome bolesti.
– Analiza pokazuje sedmerostruko povećanje učestalosti iznenadnog moždanog udara kod mlađih pacijenata u posljednja dva tjedna. Oni su boravili u svojim domovima s blagim simptomima COVID-19, a u dva slučaja čak su bili bez simptoma – ustvrdio je dr. Oxley za CNN. Prema njegovim tvrdnjama, izgledno je da virus izaziva pojačano zgrušavanje krvi u velikim arterijama što dovodi do moždanog udara.
VIDEO Savjete kojih bi se građani trebali držati i nakon opuštanja mjera predlaže poznati znanstvenik prof. dr. sc. Nenad Ban
Ovu tezu dodatno potvrđuju i iskustva liječnika u drugim američkim bolnicama koji su liječili oboljele od COVID-19. Oni su, naime, u velikom broju slučajeva prijavili neobično zgrušavanje krvi pri uvođenju intravenskih kanila, što se znalo ponavljati pri svakom novom pokušaju uvođenja igle u venu. – Dok bi to pokušavali, doslovno bi vidjeli kako se krv zgrušava. Ovo se inače događa iznimno rijetko, a sada su to vidjeli nekoliko puta zaredom kod oboljelih od COVID-19 – kaže dr. Kathryn Hibbert, voditeljica odjela intenzivne skrbi u općoj bolnici u Massachusettsu.
Moždani udar nastaje kada krvni ugrušak blokira protok krvi kroz žile u mozgu, pri čemu dijelovi mozga ostaju bez kisika. Liječenje je moguće ako se pravodobno reagira, tj. ako pacijent u roku od četiri sata primi terapiju.