Crnogorski premijer Milojko Spajić kazao je u utorak tijekom diskusije sa zastupnikom Hrvatske građanske inicijative Adrianom Vuksanovićem u parlamentu Crne Gore da želi popraviti odnose s Hrvatskom koji su, kako je rekao, zapostavljeni. Prethodno je Vuksanović rekao da je predsjednik parlamenta Andrija Mandić, Spajićev koalicijski partner, u emisija "Ćirilica" na srbijanskoj Televiziji Happy kazao da se danas Hrvati "identificiraju s NDH". "Takvi izjave ne doprinose međunacionalnim odnosima u Crnoj Gori, jer u Boki ima ljudi koji pamte devedesete. Zato vas pitam za stav vašeg koalicijskog partnera".
Spajić je odgovorio da nije vidio tu Mandićevu izjavu, a da Hrvatsku vidi kao partnera, te da je njegova vlada potpuni diskonituitet onog što se događalo devedesetih. "Mi smo mlada generacija koja kaže da sve ono što je rađeno u ime Crne Gore nije u naše ime", priopćio je Spajić.
Vuksanović je konstatirao da "Spajić nema pravo da ne vidi izjavu", te da je građanima obećavana politika pomirenja, a dobili su rezolucije, poput one o Jasenovcu. Spajić je odgovorio da on ne šuti te da ne povezuje Hrvatsku s bilo kojom Hrvatskom iz prošlosti, kao i da je svatko tko je spreman pomoći na europskom putu njegov saveznik.
Vuksanović je odgovorio da premijer nije šutio u intervjuu za Politiko kad je rekao da će Rezolucija o Jasenovcu biti štetna, ali da su zastupnici njegove stranke glasali za tu odluku. "Zaista ne šutite, ponudili su vam Rezoluciju o Jasenovcu i prihvatili ste je. Kažete da želite popraviti odnose s Hrvatskom? Možda neku novu rezoluciju da usvojite nakon toga. Mandićev stav znam, s njim se mogu ne slagati koliko me volja, ali s njim znamo na čemu smo. Ali, vi dijelite istu odgovornost, sudionici ste iste politike", rekao je Vuksanović.
VEZANI ČLANCI:
Odnosi Crne Gore i Hrvatske narušeni su nakon što je crnogorski parlament na prijedlog Andrije Mandića u lipnju usvojio Rezoluciju o genocidu u sistemu logora Jasenovac i logorima Dahauu i Mauthauzenu. Tu rezoluciju podržao je i dio zastupnika Spajićevog Pokreta Europa sad.
Ta rezolucija predstavlja političku reakciju na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici koju je u Ujedinjenim narodima podržala i vlada Crne Gore. Hrvatska je tada uputila prosvjednu notu službenoj Podgorici upozorivši da usvajanje te rezolucije može usporiti njezin put ka EU-u.
FOTO Dječak plavih očiju opet želi biti prvi čovjek SAD-a: Ovo je život Donalda Trumpa u slikama
C.Gora je pretvorena u "srpski svet" i sa Srbijom i rs cini destabilizirajuci dio Europe. Zato, iako su i HR i C.Gora u NATO, HR mora biti naoruzana i uvijek na oprezu prema C.Gori i rs, jer bi nas Srbija preko njih mogla u buducnosti napasti!