HDZ je i u kolovozu prva opcija hrvatskih birača, ali prvi put u četiri mjeseca u padu, stoji u istraživanju CRO Demoskop koje je nastalo u suradnji RTL-a i Promocije plus. Standardna greška uzorka je +/-2.77 posto uz razinu pouzdanosti od 95 posto.
HDZ se nalazi se na vrhu ljestvice rejtinga stranaka s izborom od 27,1 posto (srpanj 27,3 posto). U padu su i ostale stranke, kao što su SDP (kolovoz 16,1 posto - srpanj 17,5 posto) i Možemo, koji su sve dalje od vladajuće stranke. Platforma Možemo! je zadržala treće mjesto s izbornom potporom od 10,6 posto u kolovozu (srpanj 11,6 posto).
Da su izbori provedeni početkom kolovoza HDZ bi bio relativni izborni pobjednik, s velikom prednosti ispred glavnog konkurenta, SDP-a ali i ostatka političke konkurencije. Izborna podrška Mostu zadržala na prošlomjesečnoj razini (8,4 posto), bori se s trendom pada za razliku od Domovinskog pokreta koji peti mjesec u nizu nastavio s laganim rastom izbora (od 4,7 posto u travnju do kolovoza 5,8 posto).
Samo je jedan međumjesečni dobitnik u odnosu na srpanj, a to je Domovinski pokret (0,4 postotna boda). Sve ostale stranke ispod su izbornog praga, CENTAR (1,9 posto), HSS i FOKUS (1,3 posto) i Radnička fronta (1,1 posto).
Novoosnovana stranka Socijaldemokrati s 1,0 posto ima izuzetno loš rejting kada se pogleda snaga njihovog saborskog kluba koji je zapravo nastao raspadom SDP-a. Drugi su klub u Saboru, a imaju samo malu podršku birača.
I dalje se mjeri visok udio neodlučnih birača (kolovoz 17,8 posto - srpanj 18,4 posto). što je više od SDP-a kao druge stranke u zemlji.
Najpozitivniji političar
Predsjednik Milanović (kolovoz 16,8 posto - srpanj 16,9 posto) od ožujka prošle godine je na vrhu, ali mu se premijer Plenković (kolovoz 16 posto - srpanj 15,8 posto) približio na niti jedan postotni poen, što je najmanja razlika od srpnja prošle godine.
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević (kolovoz 4,6 posto - srpanj 4,1 posto) vratio se u top tri, gdje ga je prošli mjesec izgurao Zdravko Marić (kolovoz 4,4 posto - srpanj 10,2 posto) koji je otišao iz politike, ali je eto i dalje četvrti najpopularniji političar u zemlji.
Najveći dobitnik otvaranja Pelješkog mosta je Oleg Butković (kolovoz 2,0 posto).
Ispod dva posto potpore tu su još Sandra Benčić (kolovoz 1,8 posto - srpanj 1,7 posto) i Ivan Penava (kolovoz 1,6 posto) te Peđa Grbin (kolovoz 1,5 posto), Biljana Borzan (kolovoz 1,3 posto) i Božo Petrov (kolovoz 1,2 posto). Svi se, pa i prva trojka i dalje mogu sakriti iza najpopularnijeg gospodina "Nitko" koji se približava 30 posto.
Najnegativniji političar
Listu negativanaca i dalje predvodi premijer Plenković (kolovoz 26,7 posto - srpanj 27 posto) kojemu nepopularnost i dalje blago pada kao i predsjedniku Milanoviću (kolovoz 22,5 posto - srpnju 23,2 posto). No dvostruko je zato nepopularnost porasla Miloradu Pupovcu (kolovoz 5,4 posto - srpanj 2,5 posto).
Negativan doživljaj raste i prema ministrima obrane i zdravstva, kao i prema zagrebačkom gradonačelniku, dok blago pada predsjedniku Hrvatskog sabora. Dakle iz "top trojke" slijede ih dva aktualna ministra: Mario Banožić (kolovoz 2,5 posto - srpanj 1,¸4 posto) i Vili Beroš (kolovoz 2,3 posto - srpanj 2,1 posto).
Ljestvicu prvih deset "najnegativnijih" domaćih političara zatvaraju Tomašević (kolovoz 1,8 posto), Gordan Jandroković (kolovoz 1,6 posto), Gordan Grlić Radman (kolovoz 1,5 posto), Ivan Penava (kolovoz 1,0 posto) i Peđa Grbin (kolovoz 0,9 posto).
Sve više građana smatra da su svi političari negativci - više od 14 posto
Ocjena Pantovčaka, Banskih dvora i Sabora
Jedino Ured predsjednika i dalje dobiva mršavu trojku (kolovoz 2,74 - srpanj 2,79 ), što je nova najniža ocjena za doživljaj rada predsjednika Republike od početka njegova mandata. A rad Vlade ( kolovoz 2,31 - srpanj 2,32), kao i Sabora (kolovoz 2,19 - srpanj 2,20) je ocjenjen s dvojkom.
O tome da Hrvatska ide u dobrom smjeru, misli više ispitanika nego u srpnju (kolovoz 17,5 posto - srpanj 16,5 posto) te je osjetan pad onih koji vide pogrešan smjer zemlje, sa 75 na 70 posto (kolovoz 70,2 posto - srpanj 74,5 posto).
Kakav je smjer zemlje ne zna 12,3 posto građana (srpanj 9,0 posto). .
Otvaranje Pelješkog mosta najvažniji je događaj mjeseca za 41 posto građana, dok je prošlomjesečna top tema sada na drugom mjestu. Rast inflacije, rast cijena energenata i roba široke potrošnje je u kolovozu bila izbor za najvažniju temu u 22,6 posto slučajeva (srpanj 52,4 posto - lipanj 22,7 posto).
VIDEO: Objavljena posljednja snimka poljskog autobusa prije nesreće
A kako stoje Radnička fronta i Čačićevi Reformisti, jel imaju bar 0,1 % ?