Jedinstveno mjesto

'Crveni mlin' u pogonu još od 1895. godine

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
'Crveni mlin' u pogonu još od 1895. godine
01.12.2014.
u 13:35
Strojevi se ovdje pokreću u sedam ujutro, a tijekom radnog dana samelje se oko sedam tona žita
Pogledaj originalni članak

"Crveni mlin" u baranjskoj Duboševici, jedini je u Hrvatskoj iz 1895. godine, a koji je još u funkciji. Jedinstveno je to mjesto gdje seljaci svoju pšenicu mogu zamijeniti za brašno. I tako je posljednjih 120 godina. Proizvodnja ovdje nije stala ni tijekom posljednja tri rata. Unutrašnjost mlina je gotovo netaknuta. Sve je drveno, čak i lift koji se pokreće na ručni pogon, uz pomoć kolotura. Na katove se uspinje stubištem s rezbarenom drvenom ogradom. Vrijeme u ovom malom muzeju kao da je stalo. Zbog toga je ovaj mlin završio i na listi zaštićenih kulturnih dobara Ministarstva kulture. No, sada mu prijeti zatvaranje.

- U ožujku nas je posjetila inspekcija. Stigli su bez mjernih uređaja, i utvrdili kako motori stvaraju preveliku buku kao i koncentraciju prašine - priča Đurđa Marton, upraviteljica zadruge "Stari Šokci" iz Duboševice u sklopu koje posluje i ovaj mlin. Na tome nije stalo. Obratila se zagrebačkoj tvrtki Inspekt. Prema mjerenjima njihovih stručnjaka, dodaje, intenzitet buke je u granicama normale za objekt star 120 godina. Čitavu dokumentaciju potom je proslijedila nadležnoj inspekciji.

- No, u rujnu mi stiže poziv s Prekršajnog suda u Belom Manastiru gdje mi se na teret stavlja da sam zaposlila ljude te ugrozila njihovo zdravlje. Radnike sam odmah poslala na liječnički pregled. Utvrđeno je da su zdravi. I to sam priložila kao dokaz - nastavlja Marton koja sada iščekuje novo ročište. "Ključ u bravu" mlina, dodaje, moći će staviti, ako se dosudi kazna mlinu od 50.000 te njoj od 20.000 kuna jer tih novaca, kaže, nema. - Dok s jedne strane ne smijem ništa raditi, primjerice ugraditi aspiratore, zbog Ministarstva kulture, s druge, pak, strane ako ništa ne poduzmem tuži me Ministarstvo rada - očajna je upraviteljica. Strojevi se ovdje pokreću u sedam ujutro. Tijekom radnog dana samelje se oko sedam tona žita. Zbog neizvjesne situacija, kažu, još će seljacima preraditi žito koje su već ranije donijeli. - Što ćemo poslije, ne znam - kaže Marton. Zbog brašna koje su poklonili Osnovnoj školi "Draž" u istoimenom mjestu nedaleko Duboševice, djeci je, tamo smanjena cijena toplog obroka za kunu, i iznosi 4 kune po danu.

- Zahvaljujući brašnu kojega nam daje taj mlin, imamo najnižu cijenu toplog obroka, svega četiri kune. Imamo još 150 kilograma brašna s kojim ćemo se uspjeti "pokriti" do kraja školske godine, ali od iduće, ako mlin zatvore, morat ćemo, u ovoj besparici i siromaštvu koje vlada u Baranji, poskupiti topli obrok na 6, 7 kuna - upozorava ravnatelj Osnovne škole "Draž" Mato Barišić.

>> Crveni mlin nije stao od 1895.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.