'Nova hrana'

Crveno svjetlo za meso kloniranih životinja

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Crveno svjetlo za meso kloniranih životinja
04.12.2014.
u 15:14
Odbor za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane Europskog parlamenta izmijenio je prijedlog Regulative o novoj hrani
Pogledaj originalni članak

Meso kloniranih životinja, proizvodi od takvoga mesa ili hrana proizvedena nanotehnologijom – u dogledno vrijeme neće se naći na tržištu zemalja Europske unije. Riječ o tzv. novoj hrani koja, kao i neki tradicionalni prehrambeni proizvodi iz trećih zemalja, nisu postojali na tržištu Europske unije prije 1997. godine.

Odbor za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane Europskog parlamenta izmijenio je prijedlog Regulative o novoj hrani (Novel Foods Regulation) Europske komisije kojim bi se odobrilo prisustvo nanočestica u prehrambenim proizvodima. Izglasan je moratorij na upotrebu nanotehnologije u proizvodnji hrane sve dok Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) ne razvije procedure za procjenu rizika za tzv. "nano-hranu". Hrvatska zastupnica Biljana Borzan je kao članica odbora pozdravila ishod glasanja.

–  Poslali smo snažan signal o načinu na koji EU i njezine institucije trebaju tretirati tzv. novu hranu. Inzistiranje na principu predostrožnosti prema kojem svaka nova hrana mora proći zahtjevan proces odobrenja, najbolji je način zaštite europskih potrošača – smatra Borzan. Osim već spomenutog mesa kloniranih životinja i "nano-hrane", Regulativa koju je predložila EK obuhvaća i hranu proizvedenu novim tehnološkim procesima (npr. margarin koji smanjuje kolesterol), meso proizvedeno u laboratoriju i proizvode od egzotičnog voća i povrća (npr. chia sjemenke i noni sok) . Osnovni cilj novih propisa je uređenje i centraliziranje procesa dobivanja dozvole za stavljanje novog prehrambenog proizvoda na tržište Unije. U postupku izrade Regulative, i Parlament i Komisija su se složili da meso kloniranih životinja ne smije biti na tržištu EU, no Parlament je tražio i zabranu za meso njihova potomstva. Budući da se nije mogao postići kompromis, primjerice jasnim označavanjem takvog mesa na pakiranju, parlamentarci su glasali da se taj dio Regulative vrati na doradu Komisiji.

– Istraživanja pokazuju da europski potrošači ne žele meso povezano s kloniranjem te da 83% njih želi da, ako se i bude moglo kupiti u trgovinama, ono bude jasno i nedvojbeno označeno kao proizvod od potomaka kloniranih životinja – kazala je Borzan. Zastupnica iz Hrvatske podnijela je nekoliko amandmana na prijedlog regulative kojima je, između ostalog, tražila da svim zainteresiranim bude dostupna lista zahtjeva za tržišno odobrenje nove hrane od Europske komisije.

– Kolege su podržali moje amandmane jer smatraju da davanje dozvola za stavljanje novih i inovativnih prehrambenih proizvoda na police europskih trgovina mora biti maksimalno transparentno. Potrošači i njihove organizacije, poduzetnici, poljoprivrednici i svi ostali zainteresirani će tako biti informirani o potencijalnim novim proizvodima na tržištu – objašnjava zastupnica iz Slavonije.

>> Europski parlament: Izglasana nova pravila za uzgoj GMO

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

BF
brkonja fra brkati
16:20 04.12.2014.

Nela cionisti sa mesom kloniranih životinja,gmo đavoljim sjemenom i otrovnim cjepivima truju svoju djecu.Kuš bagro izopačena

CI
cicibela
15:54 04.12.2014.

"Otkrivenje" je zadnja knjiga Biblije tj. Novog Zavjeta. Sotona se javno pokazuje u svoj svojoj prividnoj sili i nakaznosti.

KO
kojesta
23:12 04.12.2014.

1. efsa je do sada odobrila sve od ovih prek bare i bas je briga za sigurnost evropsklih potrosaca. 2. evropski potrosac nije niti do sada imao nikakvu sigurnost oko "ponudjene" robe na trzistu, njegov zahtjev za raznolikoscu, tj. za malim proljoprivrednicima i prirodnim uzgojem uglavno nije uzet ozbiljno. trzistem ishrane bavi se svega nekoliko velikih svj. korporacija odn. kemicari, a iza ovih novih tehnologija uglavnom stoji farma, pa neka to g. biljana objasni ljudima. zasto eu komplicira kada se radi o normalnoj proizvodnji, o normalnoj gastronomiji, i sl. a ne brani sve teze otrove u poljoprivredi i dodatke industr. ishrani? zasto za neki caj ili prirodnu kremu ili manje poznatu vrstu paradajza, odn. gastro-meni-kartu trebaju posebne specifikacije, a ne za roundup, odn. stotine stetnih dodataka tzv. ishrani? ili zasto ne zabrane alu-foliju kao otrovno pakiranje, odn . formaldehid, ili fluoride? i podosta toga jos? da, evropski narodi ne zele niti ceta niti ttip ugovore, niti actu pa im se sve to naredjuje odozgo. zato, nove tehnologije, umjetno meso (jel klonirano ili od bilja), ili hormonsko meso, umjetna i tzv. prirodna sladila od kukuruza, genetske boje i arome, bilo kakve margarine, ne hvala, za to mi ne treba efsa, takvim institucijama ne vjeruje nitko normalan. da nam stvarno zele dobro odn. neku sigurnost kao potrosacu, izgledalo bi sve ovo drugacije. vrazja posla.