Preminuo Jakob Dencinger

Čuvara logora smrt spasila od suđenja

Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
Čuvara logora smrt spasila od suđenja
14.02.2016.
u 21:10
Da je Osječanin bio dio zloglasne Hitlerove postrojbe, javnost je doznala 2014.
Pogledaj originalni članak

Još jednog čuvara nacističkih logora smrti tijekom Drugog svjetskog rata, Osječanina Jakoba Dencingera (92), nije sustigla ruka pravde i suđenje za pomaganje u tisućama ubojstava u logorima. Dencinger je, naime, preminuo u osječkoj bolnici, kamo je prevezen nakon što mu je u četvrtak pozlilo u domu. 

Situirao se u Americi

Da je njihov simpatičan i blagonaklon susjed, situiran i uvijek voljan pomoći bio čuvar u pet nacističkih logora, Osječani su doznali prije dvije godine. U tom gradu utočište je pronašao 1990. godine. Godinu prije pobjegao je iz američke savezne države Ohio, nakon što su vlasti primile dokumente o Decingerovoj prošlosti. Čak je i njegova obitelj tvrdila da ne zna da je Jakob Dencinger od 1942. do 1945. bio pripadnik Totenkopfa (Mrtvačke glave), nacističkih postrojbi u sastavu SS-a.

Nakon rata Dencinger je pao u francusko zarobljeništvo, iz ralja kojeg se oslobađa 1947. Tada se vratio u rodni Čepin gdje je strpljivo čekao priliku da u dalekom svijetu započne novi život i pokuša zatomiti glasove prošlosti. Da 1956. emigrira u Ameriku, pomogla mu je obiteljska poznanica. Ondje se skrasio i nakon 16 godina dobio američko državljanstvo, koje su mu oduzeli čim su shvatili da ga je dobio na prijevaru, zatajivši nedjela koja je počinio. Sina i suprugu ostavio je u Americi. Dan prije nego što će pobjeći natrag u Hrvatsku, Dencinger je prodao svoju tvornicu za proizvodnju sintetičke gume i ulja.

U Auschwitzu čuvao Lustiga

U Hrvatskoj ga je tek tetovaža na nadlaktici sa znakom SS podsjećala na mučne smrti više od milijuna ljudi, koliko ih je pobijeno u plinskim komorama u Auschwitzu. Godinama kasnije ispostavit će se da je u tom zloglasnom logoru Dencinger čuvao i tada 10-godišnjeg dječaka, a danas svjetski priznatog filmskog producenta i oskarovca Branka Lustiga. 

Godinama se javnost pitala kako je moguće da protiv Dencingera ranije nije pokrenut postupak, s obzirom na činjenicu da su i SAD i Njemačka najmanje 20 godina znali gdje se pritajio. Naime, dokaze protiv tridesetero Nijemaca i sedmero stranaca njemačko je tužiteljstvo skupljalo godinama. Međutim, Vrhovni sud SR Njemačke 1969. donio je odluku prema kojoj se svakom čuvaru u tvornici smrti mora dokazati osobna krivnja da bi ga se moglo optužiti za pomaganje u ubojstvima.

Dovoljan broj dokaza u većini slučajeva bilo je nemoguće prikupiti. To se promijenilo 2011. godine kada je Središnji ured za otkrivanje nacističkih zločinaca odlučio da će se svakome tko se našao na strani nacista u koncentracijskim logorima, suditi za pomaganje u ubojstvima. Ured je bio mišljenja da je svatko, neovisno o dužnosti koju je obavljao u logorima, (su)odgovoran za masovno uništenje. 

– Ovo je utrka protiv vremena – kazao je tada šef Ureda Kurt Schrimm.  Želio je time naglasiti zabrinutost da pravda neće biti zadovoljena zbog visoke starosti optuženika. Takav je slučaj i s Dencingerom koji je jučer pokopan na groblju u Čepinu.•

>> Nije dočekao kraj istrage i suđenje: Dencinger preminuo u dobi od 92 godine

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

Avatar Štilcovana_Katabolcna
Štilcovana_Katabolcna
21:20 14.02.2016.

Udbaške ubojice koje su na slobodi i u punom zdravlju ne spominjete. Zašto?

DU
dugi
21:36 14.02.2016.

Admine, znam nesmem dirati u svetu kravu ali me ipak zanima sto je bilo pogresno u mom komentaru gdje sam pitao da li ce sluziti misu zadusnicu za ovog zlocinca kao sto sluze I za ostale ratne zlocince, pa da mi izbrises pitanje/komentar?

Avatar Odlazim iz protesta
Odlazim iz protesta
22:42 14.02.2016.

Smrt ne spašava nikog od suđenja, ne dajte se zavarati ! Dapače. Tad započinje suđenje. Prije smrti jedino naša savjest još, je iskreni sudac. Ovo drugo može bit ali i ne mora bit pravedno.....