U povodu prvog izvješća EU o borbi protiv korupcije u organizaciji Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj održana je rasprava o temi “Pravosuđe i borba protiv korupcije: kako vratiti povjerenje građana u institucije”. Moderator, zastupnik prof. dr. sc. Josip Kregar kaže da su Hrvatskoj priznate zasluge i pobrojene slabosti (pohvala represiji i pokuda prevenciji, sažeo je pomoćnik ministra pravosuđa Ivan Crnčec), ali izvješće je veliko upozorenje političkom vrhu da se ne opusti u suzbijanju korupcije.
Pohvale USKOK-u ravnatelju Dinku Cvitanu osobito su drage jer je sve vrijeme visila sumnja da sve što je činjeno bilo radi ulaska u EU, a ne radi nas. Cvitan je naglasio značaj političke volje iskazan 2009. u davanju antikoruptivnog alata jer bez toga mnogi slučajevi ne bi bili procesuirani. Iako je postalo normalno da na sudu završavaju visoki dužnosnici, tvrdi da to nije normalno jer jedno je što “svi sve znamo”, ali dokaze nije lako prikupiti, osobito bez “žive riječi”.
– Nema ladica – uzvratio je na prigovor da idu na sigurno te dodao:
– Najgore je nevinoga izvesti pred sud.
Na prigovor selektivnog pristupa i pasivnosti u razbijanju loše percepcije, kaže da nemaju pravo javno govoriti o slučajevima. Istaknuo je da je sada primarna borba s korupcijom na lokalnoj razini, te je srčanim istupom bio uvjerljiv da on i ljudi oko njega uživaju u tomu što rade radi pravde.
Davorka Budimir (Transparency International) inzistira na registru javnih dužnosnika, zakonu o lobiranju i jačoj zaštiti zviždača, a Dragan Zelić (GONG) da se ne štedi na prevenciji korupcije, a to vlast čini s povjerenicom za informiranje.
Stalno slušamo kako treba vratiti povjerenje u institucije. Koje su to institucije i u kojem su to vremenu izgubile povjerenje javnosti i jesu li ga ikada (i kada) imale?