Jačanje konkurentnosti

Da bi uspjeli u budućnosti, uveli obavezno učenje kineskog

Foto: Thinkstock
Da bi uspjeli u budućnosti, uveli obavezno učenje kineskog
03.11.2014.
u 08:02
Financijska kriza u Portugalu uzrokovala je nezaposlenost od 17 posto, a portugalsko gospodarstvo jedno je od onih koje je kriza najviše uzdrmala
Pogledaj originalni članak

Sao Joao de Madeira, grad na sjeveru Portugala, uveo je obavezno učenje kineskog jezika za 8-godišnjake i 9-godišnjake kako bi ojačao njihovu konkurentnost na rastućem kineskom tržištu.  U gradiću sa samo 20.000 stanovnika smještene su brojne tvornice obuće, a vlasti smatraju kako će poznavanje mandarinskog olakšati proboj na kinesko tržište, javlja RT.

– Kineski je ključ koji će otvoriti vrata najvećeg svjetskog tržišta, kazala je Dilma Nantes, gradska savjetnica za obrazovanje.

Kina je najveći svjetski proizvođač obuće pa tako u toj zemlji svake godine nastane 10 milijardi pari. Ipak, Kina je sklona obući iz Portugala u kojem je izvoz sa 10.000 pari 2011. porastao na čak 170.000 u 2013. godini.

Financijska kriza u Portugalu prouzročila je nezaposlenost od 17 posto, a portugalsko gospodarstvo jedno je od onih koje je kriza najviše uzdrmala.

>> Australac se probudio iz kome. Zaboravio engleski, ali 'rasturio' kineski!

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

DA
dadalina
08:54 03.11.2014.

što se svi čude i snebivaju da u Kini raste gospodarstvo , kada su sve države dopustile da se tamo preseli sva proizvodnja , zbog jeftinije radne snage....tj da se pojedinci bogate a da sirotinja ostane bez posla.....tako jeftino kupujemo kinesku robu , koja je nekvalitetna i koja povečava naše deponije smeća....rijenje je ne uvoziti smeće....

Avatar NijeMiNišta
NijeMiNišta
10:40 03.11.2014.

opet jedan biser ovog novinara - ne može jedan gradić donositi svoje lokalne zakone o školstvu. obrazovni sistem je definiran na nivou čitave države i nitko ga ne može lokalno mijenjati. tako ni u ovom gradiću ne mogu kineski uvesti kao obavezni predmet, nego samo kao izborni.

AA
aabbcc
10:48 03.11.2014.

Ne kopaju se vise kanali krampama pa da je cijena radne snage presudna. Kinezi imaju tehnologiju, kvalitet i cijena radne snage je tu zanemarujuca i na zapadu tamo gdje visoka tehnologija sama radi a radnika nigdje ni za vidjeti u fabrici..