Saborska oporba danas se oštro usprotivila izmjenama Zakona o strateškim investicijskim projektima, posebno odredbi prema kojoj budući investitor mora osigurati tek 10 posto vrijednosti projekta.
Oporba je ustvrdila da na taj način Vlada neće privući investitore, a vladajući odgovaraju da će lakše podnošenje financijske dokumentacije, što se u godinu dana primjene zakona pokazalo kao problem, omogućiti privlačenje strateških investicijskih projekata. Zamjenik ministra gospodarstva Alen Liverić kazao je da je godina dana primjene ovog zakona rezultirala sa 62 prijave, tri odobrena strateška projekta, još dva na listi, osam u pripremi te 22 u obradi. S obzirom na to da većina dosad prijavljenih investicijskih projekata nije imala zatvorenu financijsku konstrukciju, osim izmjenama Vlada želi olakšati posao investitorima.
– Mijenjamo zakon zato što investitori nemaju zatvorenu financijsku konstrukciju, pa kako će uspjeti bez toga, ako toga nema, bolje da ništa i ne počinjemo. Štetu će imati svi, a najviše država – kaže HDZ-ov Goran Marić. Osvrnuo se na izjavu potpredsjednika Vlade koji je u veljači kazao da "Vlada sve radi kako bi pogurala investicije i da na zemlji koja se duboko izore sve uspijeva".
– Da je duboko izorana zemlja, sve bi se u Hrvatskoj zelenilo, a s ovakvim vladanjem kao što je potpredsjednik najavio, ne uspijeva ni grincek, a kamoli nešto drugo. Kad je već prošlo godinu dana, mijenja se zakon koji očito nije urodio nikakvim plodom – tvrdi Marić. Laburist Dragutin Lesar smatra da se zakon mijenja zbog monetizacije autocesta budući da država nije uknjižena kao vlasnik u zemljišnim knjigama. Nezavisna Jadranka Kosor boji se da ovo može otvoriti vrata malverzacijama, a SDP-ov Ivo Jelušić dodaje da se teško može očekivati od nekoga da već u prvoj fazi ima i osigurana sva sredstva. HNS-ov Srđan Gjurković, za razliku od oporbe, tvrdi da investicija u Hrvatskoj ima.
– Prema podacima HNB-a, u prvih šest mjeseci ove godine izravna inozemna ulaganja u Hrvatskoj iznosila su dvije milijarde i 170 milijuna eura, što je četiri puta više nego cijele prošle godine. Vjerojatno je to rezultat aktivne politike povećanih aktivnosti i mjera privlačenja investicija od hrvatske vlade, ma što vi govorili o tome – objašnjava Gjurković. Poteglo se tijekom rasprave i pitanje tko vodi politiku Hrvatske narodne banke.
– Znamo iz prijašnjih razdoblja da tu politiku nije vodio guverner, nego Ivica Todorić. Tko je danas vodi, ne zna se – rekao je nezavisni zastupnik Branko Vukšić, a HDZ-ov Goran Marić dodaje kako nitko, a ni HNB ne spominje deflaciju kao razlog što u Hrvatskoj nema investicijske aktivnosti.
– Središnja banka spava, hibernira već 12, 15 godina. Nju ne zanima što je deflacija. Mogu se steći određeni dojmovi o tome tko vodi politiku HNB-a. Ovako se iz javnosti stječe dojam da, ako je netko u stanju stegnuti kravatom vrat guverneru u kafiću na domjenku za Božić, onda mislim da ima dominaciju nad njim, pa možda ima i utjecaja – vjeruje Marić.
>>HDSSB traži da Ustavni sud jednom godišnje podnosi izvješće Saboru
ovu zagrcu a ne oru oni neznaju orati I posijati zdravo sjeme