Karlovačko i kostajničko područje danas je proživjelo težak dan tijekom borbe s visokim vodostajima rijeka. I dok su kuće u Hrvatskoj Kostajnici uspješno obranjene, između ostalog i zbog nižeg vodostaja Une od predviđenog, dotle je na karlovačkom području voda poplavila nekoliko desetaka kuća.
U Karlovačkoj je županiji 21 cesta bila pod vodom, a situacija se smirila na ogulinskom i slunjskom području gdje je Korana dosegnula najviši vodostaj dosad, tako da je u utorak najkritičnije bilo na karlovačkom području.
Probijaju slivne vode iz šahta
– Vode Mrežnice i Korane ponovo su ekstremno visoke, pogotovo Mrežnica u Mrzlom Polju i upravo su te dvije rijeke poplavile dvadesetak kuća. Na terenu smo, u kontaktu i sve službe čine sve kako bismo situaciju držali pod kontrolom – kazao je Damir Jelić, karlovački župan, koji je s ministrom Tomislavom Ćorićem, šefom Hrvatskih voda Zoranom Đurokovićem i gradonačelnicima Karlovca i Duge Rese obišao poplavljena područja.
Video - Borba s poplavama u Hrvatskoj Kostajnici
Stanovnici naselja uz Kupu obranjeni su, voda im nije došla do kuća, potopljene su neke prometnice, a nasipi sagrađeni uz Kupu pokazali su se više nego opravdanima. U dijelu naselja uz Koranu i Mrežnicu u Karlovcu; u Logorištu, Maloj Švarči i Mostanju voda je mještanima ušla u dvorišta i podrume kuća pa ih vatrogasci cijelo vrijeme ispumpavaju.
Ministar Ćorić kazao je da se sustav box-barijera u Karlovcu pokazao jako dobrim te da je zbog njega poplavljeno puno manje kuća u odnosu na prošle poplave.
– Box-barijere pokazale su se u Karlovcu učinkovitima, a ove je godine prvi put i Hrvatska Kostajnica pri tako visokom vodostaju obranjena od poplava – rekao je generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković govoreći o box-barijerama kojima su obranjeni i najugroženiji dijelovi Hrvatske Kostajnice.
Hrvatska vojska, odlukom ministra obrane Damira Krstičevića, ponudila je pomoć Karlovačkoj županiji i Karlovcu, no ministar Ćorić kazao je da vjeruje da ih neće trebati zvati.
U Hrvatskoj Kostajnici bili su najavljeni vodostaji i do 500 centimetara, s obzirom na najavu padalina i situaciju u susjednoj Bosni i Hercegovini, no Una se ovaj put zaustavila ispod 450 centimetara pa izvanredno stanje u Pounju nije bilo proglašeno.
– Sve službe bile su na raspolaganju, stigla nam je ispomoć vatrogasaca iz mnogih dijelova županije i šire, pomagao je HGSS i Crveni križ te smo uspjeli sve kuće obraniti – rekao je gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan.
Veliku ulogu u obrani kuća u najkritičnijim dijelovima Hrvatske Kostajnice, Ulici Kavrlja, Nine Marakovića i Unskoj ulici imale su prvi put na tom području upotrijebljene box-barijere.
– Ove su nam godine pomogle box-barijere, inače bismo pri ovakvom vodostaju bili pod vodom. Godine 2014. imao sam 70 centimetara vode u kući. Ove godine neće tako biti. Nadam se da će te barijere spriječiti ulazak vode i zasad je u kući nema – rekao je Rudolf Mađarić, stanovnik Kuljana čija je kuća redovito na udaru visokih voda Une.
Djelatnici Hrvatskih voda i kooperanata počeli su postavljati box-barijere na oko kilometar najugroženijih nasipa već u ponedjeljak ujutro te su spremni dočekali vrh vodenog vala koji je u Kostajnicu stigao u utorak popodne. No, iako su kuće od same rijeke Une sačuvane, problem su tzv. zaobalne vode te slivne vode koje probijaju iz šahtova. I dalje je zatvorena državna cesta Hrvatska Kostajnica - Dvor zbog izlijevanja rijeke Une na nekoliko lokacija, a voda na području Kostajnice, Majura i Donjih Kukuruzara i dalje nije za piće.
U Gunji se sjećaju 2014.
Tijekom ponedjeljka i u noći na utorak poplavljena su bila dvorišta desetak kuća i poljoprivredne površine u Sunji, nakon što je zbog visokog vodostaja istoimene rijeke bilo proglašeno izvanredno stanje obrane od poplava. S prestankom oborina i vodostaj Sunje počeo je padati te voda nije ušla u kuće.
Video - Zbog visokog vodostaja Mrežnice poplavljene su brojne ceste
Uz situaciju u Karlovcu koja će i sutra biti kritična, visoki vodostaji sada se premještaju na sisačko područje i rijeku Savu od Jasenovca nizvodno. Slavonska mjesta uz Savu stavljaju u pripravnost svoje stožere civilne zaštite. I u Gunji rast vodostaja gledaju sa zabrinutošću, sjećajući se katastrofalnih poplava 2014. godine.
– Sve jako podsjeća na događaje prije pet godina. I ta krivulja vodostaja kreće se nekako slično pa nam nije svejedno, pogotovo poslije svega što smo proživjeli 2014. godine. I onda je u dva dana vodostaj narastao dvostruko. Vodostaj rijeka pratimo iz sata u sat, a i u stalnom smo kontaktu s Hrvatskim vodama. Čim se oni ne oglašavaju, vjerujem da onda nema toliko problema – rekao je načelnik općine Gunja Ante Gutić.