Slovenski europarlamentarac Jelko Kacin, izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju, smatra da potpisivanje sporazuma Srbije i Kosova ima povijesno značenje za Balkan koje se može usporediti sa završetkom Hladnog rata u Europi.
Kritika Tadiću
– Konflikt između Beograda i Prištine vuče se dugi niz godina. To je bio i glavni povod koji je doveo do raspada Jugoslavije. I ako pogledamo samo godinu dana unatrag, tadašnji predsjednik Srbije Boris Tadić izmišljao je sve moguće i nemoguće argumente da zbog prisutnosti Kosova ne sudjeluje na međunarodnim skupovima. Danas bilježimo deset susreta na najvišoj razini između dvojice premijera, sastanak između dvoje predsjednika, i taj dijalog ne samo da je krenuo nego je strašno daleko stigao.
Kako tumačite to što se Tadić nije želio ni sastajati s predstavnicima Kosova, a da je ova politička garnitura, od koje je to malo tko očekivao, otišla toliko dalje od Tadića u normalizaciji odnosa s Kosovom?
– Prvo, za razliku od Tadića, koji je funkcionirao iznad ustava Srbije i koji je značenje vlade spustio na najnižu moguću razinu jer je o svemu odlučivao sam, Nikolić je nakon preuzimanja dužnosti vratio funkciju predsjednika stranke. Time se Srbija vratila u ustavni okvir. Drugo, Ivica Dačić je stvarni premijer i svi sad znaju da u Srbiji postoji prava vlada. Prije nije tako bilo. I treće, na vlasti su sada stranke koje su u udobnijoj poziciji. Protivile su se europskom putu dok su bile u opoziciji, a sad kad su prihvatile europsku opciju, znaju da nova oporba ne može glasati protiv.
Zapravo, sporazum potpisuju i moraju ga primijeniti oni koji su se najviše opirali nezavisnosti Kosova.
– Zato smatram da Ivicu Dačića na neki način možemo nazvati balkanskim Nixonom. Znamo da je jedino Nixon mogao otvoriti dijalog s Kinom i napraviti veliki proboj u tim odnosima.
Očekujete li da će sporazum proći glatko u Skupštini Srbije?
– Očekujem da će dobiti vrlo široku podršku u Skupštini. Osim Demokratske stranke Srbije i gospodina Koštunice, zapravo nema nikoga tko bi se suprotstavio tom dogovoru.
S riječi na djela
Kako Srbija treba implementirati sporazum da bi do 1. srpnja dobila datum početka pregovora?
– Implementacija je vrlo važna. Srbija mora dokazati da može s riječi prijeći na djela. Od strateške je važnosti da se dijalog na vrhu nastavi i u svibnju i u lipnju kako bi obje strane dale maksimalnu podršku primjeni sporazuma. Nastavkom dijaloga obje strane stvorit će političku klimu u kojoj se potpisani sporazum može i ostvariti.