Potaknuta pričom o oboljelom četverogodišnjem dječaku Marinu Dulju iz Oriovčića, Zaklada Ana Rukavina organizirat će u subotu, 10. ožujka, na središnjemu gradskom trgu Korzu u Slavonskom Brodu akciju prikupljanja uzoraka krvi.
Jedan od milijun
Cilj je akcije upisivanje što većeg broja osoba u Registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica, kako bi se pronašao sto posto kompatibilan donor za dječaka. Dječak je rođen bez stanica koje proizvode imunitet i boluje od iznimno rijetkog spolno vezivog hiper-IGM sindroma, koji se javlja jednom u milijun slučajeva.
– U Registar se mogu upisati sve zdrave osobe od 18 do 40 godina starosti tako da popune pristupnicu i zdravstveni upitnik te daju uzorak krvi za HLA-tipizaciju. Riječ je o postupku utvrđivanja antigena tkivne snošljivosti. Akciju organiziramo u Brodu jer je najveća vjerojatnost za pronalaženje odgovarajućeg donora među Marinovim krvnim srodnicima – kaže Mirta Vrančić, koordinatorica za medije Zaklade Ana Rukavina, najavljujući slične akcije u Rijeci i Splitu.
Djeca koja imaju ovaj poremećaj umiru u dobi od pet do šest godina, a Marinov život može spasiti samo transplantacija koštane srži. Iako se putem registra koštana srž traži po cijelom svijetu, odgovarajući donor još nije nađen. Do danas je u Registar u Hrvatskoj upisano 33.924 potencijalna darivatelja i spašeno je šesnaest života. Međutim, od ukupnog broja uzoraka tipizirano ih je tek 27.775, dok za ostale, među kojima se možda kriju i spasonosne stanice za Marina, nemaju novaca. Prikupljaju ga donacijama i iz državnog proračuna.
Čekaju radosnu vijest
– Najsretnija bih bila kada bi mi netko javio radosnu vijest da je pronađen donor za Marina. Hvala Večernjem listu koji je sve ovo pokrenuo. Sva rodbina i prijatelji odazvat će se akciji u subotu i dati uzorke krvi, a planiramo čak i sami organizirati akciju prikupljanja sredstava za tipiziranje uzoraka. Možda će vijest o akciji doprijeti i do Amerikanca čija je koštana srž odgovarala, pa su se na kraju ipak predomislili – kaže dječakova majka.
A,zašto ne može preko 40 godina ?