Prema indeksu percepcije korupcije Hrvatska je ove godine sa skupljenih 46 bodova daleko ispod prosjeka EU od 63,6 boda. Lošije od Hrvatske među zemljama EU samo su Rumunjska, Italija, Bugarska i Grčka.
Na ljestvici od 176 država Hrvatska je zauzela 62. mjesto. Indeks se mjeri od 0 (potpuna korupcija) do 100 (bez korupcije) te se zbog nove metodologije ne može uspoređivati s prethodnim godinama jer su tada ocjene bile od 0 do 10.
- Naše mjesto na listi više nije bitno, uvedena je sofisticiranija metoda da se može bolje mjeriti napredak. Možemo, primjerice, biti i 150. na listi s 90 bodova - kazao je Zorislav Antun Petrović iz Transparency Internationala.
Najbolji Danska, Finska i Novi Zeland
Najbolje ocijenjene zemlje u ovogodišnjem istraživanju su Danska, Finska i Novi Zeland sa 90 bodova, dok su najlošije Afganistan, Somalija i Sjeverna Koreja sa samo 8 bodova.
U regiji koja ne obuhvaća Sloveniju, Hrvatska je zauzela prvo mjesto, a iza nas je Makedonija sa 43 boda, BiH sa 42 boda, Crna Gora sa 41 bodom, Srbija sa 39, Kosovo sa 34 i Albanija sa 33 boda. Od naših ostalih susjeda Slovenija je sa 61 bodom na 37. mjestu, Mađarska sa 55 bodova na 46. mjestu, a Italija sa 42 boda na 72. mjestu.
Ispred nas Kuba i Oman
Hrvatska je po bodovima jednaka Slovačkoj, a za bod ili dva ispred nas su države kao što su Kuba, Jordan, Namibija i Oman, dok su iza nas Gana, Lesoto i Kuvajt.
Indeks "ne mjeri broj slučajeva korupcije s kojima se susreću građani ni korumpiranost nekog specifičnog sektora, već predstavlja percepciju o korumpiranosti javnih dužnosnika i službenika poslovnih ljudi, analitičara i savjetnika vlada i međunarodnih institucija. Pojedini sudski procesi ili skandali stoga imaju malo utjecaja na indeks".
"Vlasti moraju povećati otvorenost tijela javne vlasti"
Hrvatska je bila obuhvaćena u osam istraživanja, uz raspon ocjena od 32 do 54. U ovim istraživanjima svoja mišljenja o korumpiranosti svih razina rada tijela javne vlasti dali su stručnjaci, predstavnici institucija i poslovnih ljudi.
"Ako žele suzbiti korupciju na razinu koja neće ugrožavati poštenu tržišnu utakmicu i daljnji razvoj u svim segmentima društva, vlasti moraju uključiti antikorupcijske mjere u sve postupke donošenja odluka i povećati otvorenost i odgovornost tijela javne vlasti prema građanima, uz primjenu preglednih procedura u radu tijela javne vlasti. Potrebno je regulirati aktivnosti lobiranja, a javnu potrošnju i javno ugovaranje podvrgnuti snažnijoj kontroli", napisao je u priopćenju predsjednik Transparency Internationala Hrvatska Nikola Kristić.
>>'Vlada troši milijune na aute, a za borbu protiv korupcije nema'
F**k you perception! Koji DEMAGOZI i BLEFERI. Najkorumpiranija zemlja na svijetu je Amerika, ista ona koja financira ove bezveznjake. U Americi se godišnje proda 1300 milijardi dolara droge i to sve zan policija, senatori, seratori itd... Osim toga američki seratori tj. senatori imaju pravo na lobističke honorare koje se mjere u milijuna dolara. To je legalni način brutalne korupcije. Tko će o čemu, nego kurwa o poštenju!