Povećanju našeg kontigenta u Afganistanu usprotivio se tijekom saborske rasprave jedino IDS-ovac Damir Kajin ocijenivši kako je riječ o “izgubljenoj misiji”. Izrazio je bojazan da bi uskoro mogli početi ginuti i naši vojnici upitavši za koga i zašto te tko će njihovim majkama izraziti sućut.
No većina parlamentarnih stranaka podupire odluku da se broj naših vojnika u Afganistanu poveća sa 300 na 320 iako naglašavaju da odluka o povećanju broja naših vojnika nije tek tehnička te uvijek može doći do njihova stradavanja. Hrvatska je u mirovnoj misiji ISAF od 2003., a naši pripadnici kojih je u Afganistanu trenutačno 294 ne sudjeluju u vojnim operacijima, nego rade na obuci tamošnjih vojnika i policajaca.
HNS očekuje da će ustavne promjene, kad je riječ o slanju vojnika izvan granica Hrvatske, ostaviti Saboru iste ovlasti te da će i dalje morati s dvotrećinskom većinom odobravati takve odluke.
Kajin je dodao da umjesto povećanja broja vojnika trebali razmišljati o njihovu povlačenju dodavši kako ćemo morati rezati plaće, mirovine, ali troškove za naše "dečke u Afganistanu" ne smijemo. Ministar obrane Branko Vukelić rekao je da postoji mogućnost slanja dodatnih 20 instruktora. Našim pripadnicima mirovnih misija u slučaju stradavanja treba osigurati ista prava kao i hrvatskim braniteljima - kazao je Ante Kotromanović (SDP).
A HNS-ovac Goran Beus Richemberg zatražio je pojašnjenja kako Vlada kani namaknuti potreban novac jer su proračunom MORH-a za 2010. godinu za mirovne misije osigurana 333 milijuna kuna, a ministar obrane ustvrdio je kako je novac za povećanje kontigenta osiguran.
Marić: Osumnjičeni menadžeri "spotaknuli" su se zbog bahatosti i oholosti
Vlada je napravila velik iskorak. Smanjila je primanja članova NO i njihov broj te broj poduzeća od državnog interesa, smanjila je plaće menadžera.To je velik iskorak u odnosu na dosadašnje ponašanje jer ti ljudi imaju veliku odgovornost jer upravljaju s gotovo 55 milijardi kuna - poručio je Goran Marić u ime Kluba HDZ-a, u saborskoj raspravi o izmjeni Odluke o popisu trgovačkih društava od državnog interesa.
No Marić je, nakon što ga je HDZ kratko držao na ledu, u svom poznatom stilu ustvrdio da su se menadžeri u državnim poduzećima, koji su osumnjičeni za gospodarske zlouporabe, "spotaknuli" zbog bahatosti i oholosti. Marić je otišao i korak dalje dodavši da menadžeri koji upravljaju državnim i javnim poduzećima često misle samo na moć, ali ne i na odgovornost. No upozorio je kako na učinkovitost negativno djeluje i velik broj anonimnih neutemeljenih prijava protiv menadžera.
I Zlatko Koračević (HNS) tvrdi da je vrh menadžmenta završio u Remetincu, a USKOK je u gotovo svim javnim poduzećima od državnog interesa. Najotrovniji je bio Gordan Maras (SDP) podsjetivši na najavu premijerke Kosor iz studenoga prošle godine o tome kako će politiku maknuti iz nadzornih odbora i uprava, a samo par dana nakon toga imenovala je tri svoja ministra u NO Ine, a Martinu Banić, glasnogovornicu svog ureda, u Nadzorni odbor Fine.
Zna se!! Za koga i tko ih tamo salje..Odlaze nasi decki u izgubljeni rat!!