Prije točno 32 godine, 22. svibnja ratne 1992. godine, na preporuku Vijeća sigurnosti i jednoglasnom odlukom Generalne skupštine UN-a Hrvatska je primljena u članstvo Ujedinjenih naroda. Tog se dana, oko podneva prema mjesnom vremenu, na jarbolu ispred glavnoga diplomatskog ulaza u UN među zastavama zemalja članica UN-a zavijorila i hrvatska zastava. Kao država članica Hrvatska (Croatia) je, po abecednom redu, dobila svoje mjesto između Obale Bjelokosti (Côte d'Ivoire) i Kube (Cuba). Bila je to diplomatska pobjeda - na najbolji način i na najvišem mjestu potvrđeni su državnost i međunarodni legitimitet Hrvatske.
Osim Hrvatske, nove članice UN postale su tada i Slovenija i Bosna i Hercegovina, čime se broj zemalja na East Riveru popeo na 178. Hrvatsku delegaciju na svečanosti primanja u UN predvodio je prvi predsjednik Republike, dr. Franjo Tuđman, koji se, uz buran pljesak prisutnih u Velikoj dvorani, prigodnim govorom zahvalio Svjetskoj organizaciji na velikoj odluci te je predstavio osnovne odrednice buduće hrvatske politike na East Riveru.
Put na kom je Hrvatska sada već više od tri desetljeća, započeo je u vrijeme rata te su stoga i diplomatski napori tih prvih godina u prvom redu bili usmjereni na to da se čim prije okonča agresija na Hrvatsku. Sljedeći cilj bila je mirna reintegracija okupiranih područja te uspostava teritorijalne cjelovitosti i suvereniteta. Uslijedilo je razdoblje afirmacije Hrvatske na svjetskoj, političkoj sceni. Od države koja je trebala pomoć naša je zemlja stasala u suverenu državu čije postrojbe - pripadnici oružanih snaga, policije i diplomacije, sudjeluju u mirovnim misijama i operacijama UN-a diljem svijeta.
VEZANI ČLANCI:
U protekle 32 godine Hrvatska je aktivno sudjelovala i sudjeluje u svim segmentima rada UN te je bila članica svih ključnih tijela i organa Ujedinjenih naroda - nestalna članica Vijeća sigurnosti i Vijeća za ljudska prava, Od 2022. do 2024. članica Gospodarskog i socijalnog vijeća, a prošle godine Hrvatska je predsjedavala UN-ovom Komisijom za izgradnju mira. Kao država članica Europske unije i Sjevernoatlantskog saveza aktivno je sudjelovala i u važnim reformama Organizacije, na globalnoj razini, uključujući rad Opće skupštine, način izbora glavnog tajnika te donošenja UN-ove 2030 Agende za održivi razvoj. Za buduće razdoblje Hrvatska je istaknula kandidature za ponovnim članstvom u Komisiji za izgradnju mira (2026. – 2027.), Vijeću sigurnosti (2030. – 2031.) i Vijeću za ljudska prava (2032. – 2034.)
>>> FOTO Mračna prošlost hrvatske tvrđave: Opsjedale su je navodno zmije, a plemić je zazidao kćer da mu čuva blago