Nadležni sud u Ndoli odbacio je danas optužnicu protiv hrvatskih državljana. U roku od 48 sati dužni su napustiti Republiku Zambiju. U povratku u Hrvatsku, kao i tijekom cijelog dosadašnjeg postupka, nadležna tijela osigurat će hrvatskim državljanima svaku potrebnu pomoć, kazali su za Večernji list iz MVEP-a. Podsjećamo kako je hrvatskim državljanima od prvoga dana pružena konzularna pomoć sukladno Ustavu RH i Bečkoj konvenciji o konzularnim odnosima. S ciljem osiguranja pravičnog suđenja, humanog postupanja i zaštite najboljih interesa hrvatskih državljana, ostvareni su brojni kontakti i obavljeni razgovori ministra vanjskih i europskih poslova Grlića-Radmana i ministra pravosuđa i uprave Malenice te hrvatskih diplomatskih i konzularnih predstavnika s najvišim razinama vlasti Zambije. Usto, intenzivno se komuniciralo i sa šefom EU Delegacije u Lusaki kao i predstavnicima EU-a i međunarodne zajednice.
Tijek događaja:
14:00 - Ministar vanjskih poslova Goran Grlić Radman obratio se medijima.
"Sud je odbacio optužnicu protiv hrvatskih državljana i oni se moraju u roku od 48 sati vratiti u Hrvatsku. U povratku u Hrvatsku, kao i tijekom cijelog dosadašnjeg postupka, nadležna tijela osigurat će hrvatskim državljanima svaku potrebnu pomoć. Pružali smo konzularnu pomoć. Ostvareni su brojni međunarodni kontakti. Mi smo s ciljem boljem informiranja sugovornika razgovarali i s ministrom vanjskih poslova Konga, a ministar Malenica komunicirao je s ministrom pravosuđa", kazao je Radman. Više čitajte OVDJE.
13:23 Sud u zambijskoj Ndoli odbacio je optužnicu protiv osmero Hrvata za trgovanje djecom i oni u roku od 48 sati moraju napustiti zemlju.
13:12 Za 14 sati najavljena je konferencija za novinare moinistra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana- na temu, između ostalog Hrvata u Zambiji. Pratite uživo na Večernjem.hr.
8:00 Iako je početak bio najavljen za 8 sati po našem vremenu, trenutno se na sudu raspravlja o drugom predmetu. Hrvati su na sud došli sa slobode, nakon što je sud naložio da ih se pusti iz pritvora, a oni ispunili uvjete koji su im bili postavljeni: plaćanje jamstva u protuvrijednosti od 1000 dolara, predaju putnih dokumenata, po dvije lokalne osobe koje za njih jamče te - ono što je najduže trajalo da se odradi - regulirano privremeno boravište
Početkom prosinca u zračnoj luci u Ndoli, uhićena su četiri hrvatska para osumnjičena za trgovinu ljudima. Optuženi su za trgovanje ljudima u pokušaju, te krivotvorenje dokumenata odnosno zbog sumnje u valjanost dokumenata o posvojenju maloljetne djece iz DR Konga. Oni krivnju negiraju, a iz pritvora su pušteni krajem siječnja, nakon što su ispunili sve uvjete koji je od njih tražio sud.
'Četiri para su uspjeli regulirati boravak, upisani su u registar, dobili su odgovarajuće dokumente i smjestili su se gdje im najviše odgovara, a troškove snose sami', rekao je ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman nakon puštanja iz pritvora. Dodao je da s njima u pratnji bio hrvatski konzul Dario Klasić, te da im Hrvatska pruža konzularnu zaštitu kakvu zaslužuju hrvatski građani.
Hrvatska vlada štiti trgovce djecom. Što više reći?