Nezaustavljivi priljev migranata u Njemačku došao je, izgleda, do točke na kojoj je vlast odlučila napraviti prvi konkretan korak kako bi se dolazak novih izbjeglica barem usporio.
Taj prvi korak napravio je njemački parlament (Bundestag) donošenjem strožeg zakona o migrantima odnosno o pravima tražitelja azila koji dolaze u najbogatiju europsku državu. Prema novom zakonu, sve balkanske države proglašene su sigurnim zemljama i zahtjevi azilanata iz tih država u najvećem broju slučajeva će se odbijati, a oni će biti vraćani u zemlje iz kojih su došli. Prema zakonu, sigurna je zemlja ona za koju se smatra da u njoj nema političkog progona, neljudskog postupanja ili kažnjavanja koje ugrožava ljudsko dostojanstvo.
Državljani sigurnih zemalja i dalje će moći zatražiti azil, no taj će se zahtjev od početka smatrati neutemeljenim, osim ako tražitelj uz sebe nema neoborive dokaze koji dokazuju suprotno. Za tražitelje azila iz sigurnih država ubrzat će se i postupak vraćanja u zemlju iz koje su došli, čime se želi spriječiti da mjesece u kojima čekaju odluku provode u Njemačkoj živeći na teret poreznih obveznika.
Druga ključna točka novog zakona odnosi se upravo na migrante koji dolaze iz država Bliskog istoka – Sirije, Iraka, Afganistana..., kojima će se smanjiti dosadašnja financijska pomoć koju su dobivali. Umjesto 126 eura mjesečnog džeparca koji su dobivali dok čekaju azil, a koristili su ih za troškove javnog prijevoza, prepaid bonove za mobitel i hranu, sada će dobivati bonove jer su mnogi dolazili upravo zbog tog novca.
>>Ostojić: Hrvatska ne bi imala novca da se izbjeglice zadrže ovdje
>>Kamp na jugu Turske: Tko ima novca odlazi, tko nema ostaje
Zasto im ista davati kada nam gotovo sve novine pisu da su to sve kirurzi, programeri, profesori fizike, zubari, arhitekti i nobelovci sto se zorno moze vidjeti iz slike ovoga clanka?