NEVJEROJATNA ŽIVOTNA PRIČA

Dao otkaz i otišao na Južni pol: 'Radim i na -76 stupnjeva i zarađujem 75.000 eura'

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
01.02.2024.
u 09:28
Amerikanac je počeo raditi na Južnom polu 2019. godine, te uspoređuje život u postaji sa životom u svemirskom brodu. Odlazak na Južni pol napravio je i značajnu pozitivnu promjenu i u njegovu ljubavnom životu. Naime, tamo je upoznao svoju partnericu Michelle (33) koja radi u cateringu na postaji.
Pogledaj originalni članak

Većina ljudi sanja o velikoj životnoj promjeni, međutim rijetki se usude ili pak uopće imaju priliku da je ostvare. No, 33-godišnji Amerikanac Jeff Capps dobio je nevjerojatnu ponudu zbog koje je dao otkaz kao automehaničar i preselio se iz Denvera u Coloradu na Južni pol.

Capps je radio u autosalonu kad mu je prijatelj rekao da postoji poslovna prilika na američkoj znanstveno-istraživačkoj postaji Amundsen-Scott. Amerikanac je odlučio riskirati i danas radi na minus 60 stupnjeva, svaki dan može uživati u polarnoj svjetlosti i živi čak 2000 milja od najbližeg dućana.

– Radio sam u autosalonu kao automehaničar. Stari prijatelj došao je do mene jednog dana i rekao mi da trebaju automehaničara koji će raditi na motornim sanjkama na Južnom polu pa sam pomislio kako bi i mene mogao prijaviti – kazao je 33-godišnjak za medije, prenosi Mirror.

Amerikanac je počeo raditi na Južnom polu 2019. godine te uspoređuje život u postaji sa životom u svemirskom brodu. Odlazak na Južni pol napravio je i značajnu pozitivnu promjenu i u njegovu ljubavnom životu. Naime, tamo je upoznao svoju partnericu Michelle (33) koja radi u cateringu na postaji.

 

Amerikanac je počeo raditi na Južnom polu 2019. godine, a njegovih šest mjeseci rada na jednom od hladnijih mjesta na svijetu plaćaju mu 63 tisuće funti (75 tisuća funti). Odlazak na Južni pol napravio je i značajnu pozitivnu promjenu i u njegovu ljubavnom životu. Naime, tamo je upoznao svoju partnericu Michelle (33) koja radi u cateringu na postaji.

Znanstvenici koji rade na postaji radi istraživanja vezana uz klimatske promjene i pokušavaju pronaći odgovor na pitanje kako je došlo do početka svemira. "Zovemo je (o.a. postaju) svemirski brod, jer je 700 milja udaljen od najbliže istraživačke postaje. Posve smo izolirani od svega", navodi.

"Ako ne otvoriš vrata, čini ti se kao da si u lijepom hotelu. Imamo sjajan tim kuhara. Unutra je sobna temperatura i možeš uokolo hodati u kratkim rukavima", objasnio je Jeff i naveo kako na postoji živi i radi 43 osobe. "Izgradiš ekstremno blisku zajednicu jer vidiš svaki dan iste ljude. Sve je jako lijepo sve dok ne otvoriš vrata i onda se sve promijeni".

Automehaničar koji je tako drastično promijenio život često mora raditi vani po vrlo hladnom vremenu, popravljajući vozila. Jednom je radio na nevjerojatnih -76 Celzijevih stupnjeva, što je opisao kao "nadrealno".

"Čovjek bi pomislio da će se trenutačno nasmrt smrznuti, ali to je suha hladnoća, pa zapravo nije tako loše kao što zvuči", ustvrdio je i dodao: "Najčudnije je što nikada nisam osjetio drhtavicu ili hladnoću do kostiju. Najgore je što dobijete oštar osjećaj peckanja ako hladnoća pogodi bilo koji dio vaše kože koji je nepokriven, kao da vam nož bode kožu."

VIDEO Zimske radosti: Vuk uživa u zaleđenoj lokvi

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.