PAD VUKOVARA

Deblokadu Vukovara zaustavio lord Carrington!

19.05.2003.
u 00:00
Pogledaj originalni članak

Dodatno svjetlo na vrijeme kada je pao Vukovar, a nakon nekih tvrdnji da je zapravo njemački ministar vanjskih poslova Hans Dietrich Genscher zaustavio pokušaje Hrvatske da probije blokadu Vukovara, baca bivši ratni potpredsjednik Vlade i kasnije ministar vanjskih poslova dr. Mate Granić. On otkriva da mu je predsjednik Tuđman jednom prigodom, kada su avionom putovali u SAD, kazao da je proboj prema Vukovaru zapravo zaustavio lord Carrington. Granić u tom kontekstu podsjeća da je lord Carrington tada vodio konferenciju o bivšoj Jugoslaviji, te da je u vrijeme humanitarnog konvoja koji je organiziran za Vukovar započet najveći proboj prema Vukovaru kako bi se taj grad deblokirao. Granić ističe da je nakon uspješnog početka toga proboja prema Bogdanovcima i Mirkovcima lord Carrington nazvao predsjednika Tuđmana i tražio da se proboj zaustavi jer bi to, tvrdio je Carrington, bilo kršenje primirja, zaustavilo bi pregovore o konačnom prekidu vatre, te dolazak mirovnih snaga UN-a i priznanje Hrvatske. Tu je informaciju Graniću predsjednik Tuđman kasnije još nekoliko puta ponovio, a Granić ističe da je bila riječ o očitoj ucjeni Hrvatske u vrijeme vrlo složenih odnosa i okolnosti.

Kada je, pak, riječ o Genscherovoj ulozi u cijeloj toj priči o pokušaju deblokade Vukovara, Granić ističe da mu to nije poznato, ali i podsjeća da je Hrvatska 1991. godine u svijetu imala vrlo malo prijatelja, među kojima su bili Sveti Otac, Alois Mock, a od osmog mjeseca i kancelar Helmut Kohl te ministar vanjskih poslova Genscher. Ocjenjuje da je upravo uz potporu Njemačke napravljen i preokret u Europskoj zajednici u odnosu prema Hrvatskoj, te da su Genscher i Kohl najzaslužniji za priznanje Hrvatske. Preduvjeti za to priznanje bili su da se Hrvatska obrani, da se postigne prekid vatre, te da dođu mirovne snage UN-a. Cijeli taj proces vodili su Cyrus Vance i UN, a pregovori su počeli u 11. mjesecu.

Druga važna stvar u to vrijeme, koja objašnjava okolnosti cijelog tog događaja, bilo je donošenje Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, u čemu je veliku ulogu također imao Genscher, a treća stvar bio je sporazum o evakuaciji vojarni i odlasku JNA iz Hrvatske. Granić podsjeća da su pregovori vođeni u zagrebačkom hotelu I, a on je bio šef našeg izaslanstva, u kojem su još bili Davorin Rudolf, Dražen Budiša, Imra Agotić, Stjepan Adanić i drugi. To su, upozorava Granić, bile okolnosti u zimi 1991. godine, nakon što je Tuđman u Haagu potpisao sporazum o prekidu vatre.

Darko Đuretek

Pogledajte na vecernji.hr